„Oboje pobiegliśmy w drugą stronę” – Jimmy Connors zdradza, dlaczego jego współpraca trenerska z Johnem McEnroe w 1990 roku nie doszła do skutku

Jimmy Connors wypowiadał się na temat potencjalnego trenowania Johna McEnroe w 1990 roku.

Starzejący się Connors musiał pauzować przez większość sezonu 1990. Ośmiokrotny zwycięzca Wielkiego Szlema w grze pojedynczej przez cały rok zmagał się z szybko pogarszającym się lewym nadgarstkiem. W 1990 roku mógł wystąpić zaledwie w 3 meczach rywalizacyjnych i powszechnie uważano, że zakończy się jego znakomita kariera, gdy spadł na 936. miejsce na świecie w rankingach ATP Tour.

McEnroe , który był jednym z najzacieklejszych rywali Connorsa, również przeżył trudny rok 1990. Podczas tegorocznego Australian Open McEnroe nie wywiązywał się z umowy po zastraszeniu sędziki liniowej, rozbiciu jego rakiety i słownym znęcaniu się nad sędziami. Liczne urlopy naukowe, na które brał w poprzednich latach, również odbiły się na jego formie.

Potrzebując pomocy, aby na nowo odkryć swoją formę, McEnroe zwrócił się do wieloletniego rywala Connorsa . Według 71-latka urlop naukowy McEnroe nie pomógł jego sprawie w konkurowaniu ze wschodzącymi gwiazdami tamtych czasów.

„Mac wziął urlop naukowy i wziął 3 miesiące wolnego, 6 miesięcy wolnego, a potem próbował wrócić i jakoś przez to przejść. Trudno to zrobić, gdy inni posuwają się do przodu” – powiedział Connors w podcaście Advantage Connors. (29:00)

Connors opowiedział także krótko o podejściu McEnroe do coachingu.

„Więc kiedy Mac zapytał, czy mógłbym go trenować, odpowiedziałem: «Tak, jasne, zrobię to», ale gdy tylko ta rozmowa dobiegła końca, myślę, że oboje odeszliśmy w przeciwną stronę”.

Kiedy Jimmy Connors i John McEnroe prawie doszło do bójki

Jimmy Connors na US Open 2012

Rywalizacja Connorsa i McEnroe jest nadal uważana za jedną z najbardziej zaciekłych rywalizacji w historii męskiego tenisa. W latach 1977–1991 obaj rywale starli się 34 razy, a McEnroe pokonał Connorsa 20–14.

Duet zmierzył się także ze sobą w dwóch finałach Wielkiego Szlema. Pierwsza miała miejsce podczas Mistrzostw Wimbledonu w 1982 roku , które Connors wygrał 3:6, 6:3, 6(2)-7, 7:6(5), 6:4. Dwa lata później duet starł się w finale mistrzostw Wimbledonu. Jednak tym razem McEnroe dominował całkowicie, pokonując rywala w prostych setach.

Prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny moment w rywalizacji Connorsa i McEnroe miał miejsce podczas zawodów Michelob Light Challenge w 1982 roku. Mimo że był to turniej pokazowy, Connors i McEnroe dotarli do finału.

Podczas finału, który Connors wygrał w pięciu setach, McEnroe zastosował taktykę zwlekania i wielokrotnie używał wulgarnego języka. W piątym secie sfrustrowany Connors wziął sprawy w swoje ręce, podszedł do strony siatki McEnroe i stanął z nim twarzą w twarz. Służby były zmuszone wkroczyć, aby ich rozdzielić.