Top 5 meczów z niedocenianej rywalizacji Roger Federer-Andy Murray

Andy Murray nie tylko cieszy się statusem części „Wielkiej Czwórki”, ale także chwalono go za wytrwałość w radzeniu sobie z kontuzjami i angażowanie się w niezapomniane starcia z legendami tenisa.

Kontynuując, jedną z najbardziej kultowych rywalizacji Brytyjczyka jest walka z Rogerem Federerem, ogromną postacią międzynarodowego tenisa i pierwszym członkiem „Wielkiej Czwórki”, który wycofał się ze sportu.

Ponieważ Murray przyznał niedawno, że może pozostało mu tylko „kilka miesięcy” w swojej karierze, przespacerujmy się wspomnieniami po 5 najlepszych meczach rywalizacji Roger Federer – Andy Murray:

Top 5 meczów pomiędzy Rogerem Federerem a Andym Murrayem:

#5 Mistrzostwa Cincinnati 2014 QF

Andy Murray w akcji podczas Western & Southern Open 2014

Przed ustawieniem półfinałowego spotkania z Kanadyjczykiem Milosem Raoniciem drugi rozstawiony Roger Federer pokonał ósmego rozstawionego Andy’ego Murraya w setach prostych w ćwierćfinale turnieju Cincinnati Masters 2014.

Pomimo potężnych serwisów Szwajcarów i zdecydowanej reakcji na sześć trudnych break pointów, Murray przegrał pierwszego seta 3:6, mimo że na początku meczu prowadził 3:1.

W drugim secie Brytyjka odbiła się jednak i objęła zdecydowane prowadzenie 4:1. Federer jednak ostro kontratakował, odwracając sytuację i zapewniając sobie prowadzenie 5:4, a ostatecznie kończąc seta zwycięstwem 7:5, potwierdzając swoją dominację jako ówczesny numer 2 na świecie.

#4 Mistrzowie Szanghaju 2012 SF

Duet na zdjęciu podczas turnieju Rolex Masters w Szanghaju w 2012 roku

Andy Murray pokonał Radka Stepanka i zapewnił sobie miejsce w półfinale przeciwko czołowo rozstawionemu Rogerowi Federerowi podczas Shanghai Masters 2012.

Dzięki dwóm opóźnieniom spowodowanym deszczem po trzech podwójnych błędach Federera w pierwszym secie Murray utrzymał stałą grę, która pomogła mu wyprzedzić przeciwnika. Brytyjczyk ostatecznie wygrał mecz z wynikiem 6-4, 6-4.

Przed triumfem nad szwajcarskim zawodnikiem Murray przeszedł do historii, wygrywając US Open 2012, pokonując Novaka Djokovica i stając się pierwszym Brytyjczykiem od czasów Freda Perry’ego, który sięgnął po tytuł Wielkiego Szlema w grze pojedynczej.

Jednak Djokovic szukał zemsty na byłym numer 1 na świecie w Chinach, pokonując go 5:7, 7:6(11), 6:3 i zapewniając sobie tytuł ATP Masters 1000.

#3 Australian Open 2013 w piłce nożnej

Roger Federer i Andy Murray na zdjęciu podczas Australian Open 2013 – dzień 12

Z intensywnym wynikiem 6-4, 6-7(5), 6-3, 6-7(2), 6-2, Roger Federer przegrał półfinał Australian Open 2013 z Andym Murrayem, mimo że miał 3-0 prowadzili w spotkaniach, które mieli wcześniej na turniejach Wielkiego Szlema.

Gdy Murray serwował w czwartym secie, Federer rzucił wyzwanie swojemu przeciwnikowi na ekscytujący dogrywka, spychając mecz do pięciu setów. Jednak to Brytyjczyk śmiał się ostatni po czterech godzinach gry.

Następnie Murray przegrał w finale z Novakiem Djokoviciem w czterech setach. Zwycięstwo Serba oznaczało, że stał się pierwszym człowiekiem w erze Open, który trzykrotnie z rzędu wygrał Australian Open.

#2 Finał Wimbledonu 2012

Roger Federer po zdobyciu siódmego tytułu Wimbledonu w 2012 roku

Andy Murray wszedł na kort centralny klubu All England Lawn Tennis and Croquet Club z marzeniem podzielanym przez wielu jego rodaków – wygrać turniej major, zwłaszcza na własnym boisku, w erze otwartej.

W meczu uważanym za jeden z najbardziej pamiętnych w historii majora na boisku trawiastym i karier dwóch gwiazd tenisa Roger Federer wygrał 4:6, 7:5, 6:3, 6:4, dorównując Pete’owi Samprasowi rekord siedmiu tytułów Wimbledonu.

Pomimo godnego uwagi występu, popartego nadziejami tysięcy ludzi, Murray nie mógł wytrzymać w starciu z Federerem i jego potężnymi forhendami oraz znakomitą pracą nóg na SW19.

Po porażce załzawiony Murray powiedział (za pośrednictwem BBC):

„Wszyscy zawsze mówią o presji związanej z grą na Wimbledonie, ale nie chodzi o ludzi, którzy oglądają – oni sprawiają, że jest to niesamowite”.

„Są mieszane uczucia. Większość z nich jest negatywna. Reakcja publiczności była świetna. Poczułem, że gram dla narodu, ale nie do końca mogłem to zrobić” – dodał.

Numer 1 Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012

Igrzyska Olimpijskie w Londynie 2012

Andy Murray i Roger Federer spotkali się w finale Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku zaledwie cztery tygodnie po tym, jak ten ostatni pokonał pierwszego na Wimbledonie, reprezentując odpowiednio Wielką Brytanię i Szwajcarię.

Po wygraniu najdłuższego meczu tenisowego z Juanem Martinem del Potro w historii igrzysk olimpijskich, Federer został pokonany przez Murraya w zwycięstwie 6:2, 6:1, 6:4, co pomogło Brytyjczykowi zapewnić sobie pierwsze złoto olimpijskie.

Ponadto Murray kontynuował swoje sukcesy, broniąc tytułu swojego kraju na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. To uczyniło go jedynym graczem w historii tenisa, który zdobył dwa złote medale z rzędu w grze pojedynczej na igrzyskach olimpijskich.