5 drużyn NBA najbardziej dotkniętych błędnymi wezwaniami w sezonie 2023-24

W NBA panuje powszechna niechęć do złych wezwań. Mimo to ważne jest, aby mieć świadomość, że sędziowie są ludźmi i błędy są nieuniknione w procesie podejmowania decyzji, niezależnie od dezaprobaty ze strony zawodników i kibiców.

Mimo że każda drużyna w lidze jest podatna na złe decyzje sędziów w ostatnich minutach meczu, wpływ tych błędów może znacząco zmienić wynik. Niektóre zespoły zostały szczególnie dotknięte tymi błędami, ponosząc największe konsekwencje w kluczowych momentach meczu.

NBA publikuje raport L2M (ostatnie dwie minuty) dla każdego zaciętego meczu w całym sezonie. Ten raport zawiera informacje o wszelkich nieprawidłowych lub nieodebranych połączeniach, które miały miejsce w ciągu ostatnich dwóch minut gry. Z tych danych jasno wynika, które drużyny w tym sezonie najbardziej odczuły skutki błędnych wezwań.

W tym sezonie przyjrzymy się pięciu drużynom NBA, na które nieprawidłowe wezwania miały największy wpływ. Wartość dodatnia poprzedzająca różnicę błędów wskazuje dodatkową liczbę błędów popełnionych przeciwko drużynie, w przeciwieństwie do błędów zgłoszonych na jej korzyść.

5 najlepszych drużyn NBA, które w sezonie 2023–2024 najbardziej dotknęły nieprawidłowe sędziowanie

#5, Orlando Magic (różnica błędów: +8)

Zespół Orlando Magic w tym sezonie znacząco odczuł skutki nieprawidłowych wezwań, zajmując piąte miejsce wśród najbardziej dotkniętych drużyn NBA. W całym sezonie w meczach drużyny Magic popełniono łącznie 21 błędów, z czego 14 było skierowanych przeciwko drużynie Magic. Dla kontrastu, tylko 22 razy odnotowano błędy na korzyść drużyny, co spowodowało większą ogólną stratę zespołu.

#4, Los Angeles Lakers (różnica błędów: +9)

Pomimo dokonanych w tym sezonie transakcji, LA Lakers nie spełnili oczekiwań przed sezonem. Grając u boku LeBrona Jamesa, zespół może mieć problemy z odbieraniem połączeń ze względu na jego wysoki status.

W tym sezonie NBA Lakers otrzymali dziewięć pozytywnych wezwań do błędów, a jednocześnie otrzymali 19 wezwań do błędów.

#3, Boston Celtics (różnica błędów: +9)

Trudno pojąć, że Boston Celtics byliby w niekorzystnej sytuacji, jeśli chodzi o błędy wezwania. Z meczów, w których uczestniczyli Celtics, zarejestrowano łącznie 24 raporty grupowe trwające ostatnie dwie minuty. Dodatkowo Celtics znaleźli się wśród drużyn, na które negatywnie wpłynęły nieprawidłowe wezwania.

Pomimo łącznie 23 nieudanych rozmów w ostatnich dwóch minutach meczu, Celtics byli w stanie utrzymać pozycję czołowej drużyny w lidze. Z tych wezwań tylko siedem było na ich korzyść, a 17 było przeciwko nim.

#2, New Orleans Pelicans (różnica błędów: +9)

Pomimo dobrego początku sezonu w NBA, drużyna New Orleans Pelicans odnotowała ostatnio spadek. Z 19 stwierdzeń o błędach w ich meczach tylko pięć było na korzyść drużyny, a pozostałych 14 było przeciwko niej.

Pomimo bilansu 45-31, Pelicans zajmują obecnie siódme miejsce w Konferencji Zachodniej i potencjalnie mogą wziąć udział w turnieju play-in.

#1, Philadelphia 76ers (różnica błędów: +11)

Philadelphia 76ers to jedna z drużyn NBA, która w tym sezonie najbardziej ucierpiała z powodu nieprawidłowych wezwań. W rzeczywistości zgłoszono 21 dwuminutowych raportów z meczów z udziałem drużyny 76ers. Jednym z niedawnych przykładów była sytuacja, gdy Kelly Oubre Jr. nie został ukarany faulem, mimo że został sfaulowany przez Paula George’a po potencjalnie zwycięskim strzale.

W sumie w ich meczach padły 33 błędne zgłoszenia. Spośród tych 33 wezwań 11 wydano na ich korzyść, a pozostałe 22 przeciwko nim.