Zhizhen Zhang opowiada o przejściu do historii Chin w ATP, przegranej 6:0 z kolejnym przeciwnikiem Madrid Open, Aslanem Karatsevem w treningu i nie tylko

Zhizhen Zhang był szczery, jeśli chodzi o zmierzenie się ze swoim kolejnym przeciwnikiem – Aslanem Karatsevem – o miejsce w półfinale Madrid Masters po tym, jak we wtorek przeszedł do historii.

26-latek obronił trzy punkty meczowe przeciwko będącemu w formie Taylorowi Fritzowi w czwartej rundzie i został pierwszym Chińczykiem, który dotarł do ćwierćfinału Masters 1000.

Po odrzuceniu seta otwierającego, Zhang pokonał Fritza w dwóch dogrywkach, zdobywając swoje pierwsze zwycięstwo w pierwszej dziesiątce w swojej trzeciej próbie. Chińczycy odrobili straty w drugim secie i przegrywali 3:0 i 6:4 w dwóch dogrywkach. Zhang obronił trzeci punkt meczowy przy stanie 8:7 w decydującym dogrywce seta, tworząc historię.

Po wygranej, zachwycony Zhang bezczelnie przyznał, że został oszukany przez swojego kolejnego przeciwnika Madrid Open – Karatseva – w praktyce:

„Zdradzę ci sekret. Mieliśmy trening, przegrałem 0:6 z Karatsevem. Zrobię co w mojej mocy. Tutaj każdy jest świetnym graczem, wielkim graczem. Wszyscy mają bardzo dobre wyniki. (Będę) starał się robić wszystko, co w mojej mocy”.

Na konferencji prasowej po meczu Zhang powiedział o swoich rekordowych wyczynach:

„Najpierw, cóż, pierwsze w Masters, ćwierćfinał, cokolwiek, pierwsze zwycięstwo Masters na kortach ziemnych. Po prostu do czasu, gdy będziemy więcej zarabiać na życie, a potem jest inaczej, tak. ”

Zwycięstwo nad Fritzem gwarantuje Zhangowi awans na 66. miejsce w rankingu najlepszych w karierze. Jeśli w czwartek pokona Karatseva, awansuje do pierwszej pięćdziesiątki, wyprzedzając swojego dobrego przyjaciela Yibinga Wu , który zajmuje 55. miejsce.

Zhizhen Zhang o swoim planie gry na następny mecz Madrid Open

Zhizhen Zhang

Zhizhen Zhang wie, że duża wysokość w Madrycie sprzyja jego serwisowi.

Rzucając okiem na swój gameplan na następny mecz, 26-latek dodał o starciu z Karatsevem – który pokonał będącego w formie Daniila Miedwiediewa w poprzedniej rundzie:

„Teraz, mam na myśli, następny mecz, to znaczy, to, co mogę zrobić, to po prostu utrzymać moją grę serwisową, ponieważ wysokość pomaga w serwisie. Więc, mam na myśli, po prostu spróbuj sprawić, by niektórzy zaczynali od serwisu, na przykład utrzymali grę serwisową. Wtedy mogę zagrać w jakąś grę z innymi facetami.

Przyznając się do zaskoczenia swoimi wynikami na glinie i grze na dużej wysokości, dodał:

„Wolę na twardo. Poza tym nie lubię tu wysokości. Zwykle nie lubię wysokości, ponieważ dla mojej linii bazowej piłka tak bardzo leci, ponieważ lubię grać trochę dłuższą wymianę. Wtedy tutaj, na złej wysokości, nie możesz grać zbyt dużo wymiany, ponieważ nie kontrolujesz piłki. Byłem bardzo zaskoczony, jak naprawdę osiągnąłem tutaj wynik. ”

Zhizhen Zhang wygrał swoje samotne spotkanie z Karatsevem na twardym korcie w 1/8 finału Astany w zeszłym roku.