Yibing Wu organizuje dramatyczny powrót przeciwko Taylorowi Fritzowi, aby wygrać Ultimate Tennis Showdown w Sudden Death

„The Great Wall” Yibing Wu dokonał dramatycznego powrotu, pokonując „The Hot Shot” Taylora Fritza w Sudden Death i wygrywając Ultimate Tennis Showdown (UTS) ostatniego dnia imprezy w Los Angeles.

Wcześniej Taylor Fritz pokonał surowe wyzwanie ze strony „La Monf” Gaela Monfilsa w fazie Final Four, aby wejść do finału. W międzyczasie Yibing Wu pokonał „The Mountain” Bena Sheltona w półfinale, ustawiając tytułowe starcie z Fritzem. W założonej w 2020 roku piątej edycji ligi tenisowej uczestniczyli również Frances Tiafoe, Alexander Bublik, Benoit Paire i Diego Schwartzman.

Finałowe spotkanie rozpoczęło się od zaciętej pierwszej kwarty, aż do wyniku 9:9. Idąc dalej, Fritz użył swojej karty „Następny punkt liczy się 3” i po wymianie 23 strzałów zdołał zabezpieczyć punkty i przeskoczyć o trzy punkty przed przeciwnikiem.

Chińczyk szybko wykorzystał tę samą kartę w swojej zbroi, ale nie wykorzystał przewagi i stracił kolejny punkt. Fritz ostatecznie wygrał pierwszą kwartę 16-11.

Podczas trzyminutowej przerwy na zmianę po pierwszej kwarcie, Yibing Wu ogłosił, że przegra zbyt mocno.

„Jestem już zmęczony” — powiedział Wu.

W drugiej kwarcie Fritz przejął całkowitą kontrolę nad wymianą i prowadził 12:4, powalając Chińczyków na ziemię, podczas gdy Wu usiadł na podłodze, by złapać oddech. Amerykanin wygrał drugą kwartę 20:7 bez większego wyzwania.

Zapytany, czy mógłby wrócić po przegranych pierwszych dwóch kwartach, Wu odpowiedział błyskawicznie:

„NIE! Nie sądzę!”

Ale wkrótce Chińczycy zaczęli znajdować rytm w trzeciej kwarcie i ledwo uniknęli porażki, wyprzedzając Fritza i wygrywając kwartę 12-11. Następnie Wu zmarnował niewiele czasu, zdobywając czwartą kwartę 16-9 i przeniósł starcie na szczyt do etapu nagłej śmierci.

W Sudden Death, Yibing Wu od razu zapewnił sobie mecz i mistrzostwo, zdobywając pierwsze dwa punkty ku uciesze publiczności. Poprzedni zwycięzcy Ultimate Tennis Showdown to Matteo Berrettini, Alexander Zverev, Alex de Minaur i Corentin Moutet.

Czym jest nagła śmierć podczas Ultimate Tennis Showdown?

Yibing Wu podnosi trofeum Ultimate Tennis Showdown w Los Angeles.

Nagła śmierć to pisk, który zaczyna obowiązywać, jeśli obaj gracze są nierozłączni po pierwszych czterech kwartach meczu w Ultimate Tennis Showdown. Jest to zmodyfikowana wersja konwencjonalnego tie-breaka .

W tie-breaku gracz musi zdobyć siedem punktów przed przeciwnikiem, aby zabezpieczyć seta. W przypadku remisu w tie-breaku przy stanie 6:6, seta wygrywa zawodnik, który uzyska dwupunktową przewagę nad przeciwnikiem.

Jednak w Sudden Death at UTS gracz musi zdobyć tylko dwa punkty w kłusie w dowolnym momencie podczas piszczenia. Inaczej niż w tie-breaku, od graczy nie oczekuje się zdobycia siedmiu punktów.