Dlaczego Ty Lue umieścił Kawhi Leonarda na ławce rezerwowych z czasem 2:47 i był blisko przegranej? Przyjrzyj się bliżej, gdy odpowiada dwukrotny MVP finałów

W niedzielę Kawhi Leonard i Los Angeles Clippers przerwali swoją passę pięciu zwycięstw z rzędu, po tym jak przegrali 106:103 z lokalnym rywalem, LA Lakers. Clippers mieli w dalszej części spotkania wiele okazji do wyrównania lub objęcia prowadzenia. Jednak pomimo bliskiego wyniku Leonard przez większość końcowych minut meczu przebywał na ławce rezerwowych.

Prowadził 98-95 na 2:47 przed końcem trener Clippers Ty Lue pokonał Leonarda na korzyść strzelca Terance’a Manna. Clippers zremisowali 98-98, a dwukrotny mistrz NBA odpadł na boisko.

Ostatecznie jednak przegrali 103:101, po czym Leonard wrócił na 17,0 sekundy przed końcem, a Lakers byli w posiadaniu piłki.

Zespoły zazwyczaj chcą, aby ich najlepsi gracze na parkiecie kończyli mecze. Dlatego po przegranej Leonard został zapytany o decyzję Lue o daniu mu odpoczynku. Dwukrotny MVP finałów przypisał to posunięcie ostatniemu ograniczeniu liczby minut.

„Myślę, że chcieliśmy osiągnąć określony wynik minutowy i tak się stało” – powiedział Leonard.

Gdyby jednak to od niego zależało, wolałby pozostać na korcie.

„Chciałbym wyjść na parkiet i grać, ale tak właśnie jest” – powiedział Leonard. „Mamy więcej meczów do rozegrania. Tak to się potoczyło dziś wieczorem.

Leonard zanotował 15 punktów, osiem zbiórek, dwie asysty, trzy przechwyty, dwa bloki i dwa rzuty za trzy punkty, przy 35,3% celnych strzałów w 35 minut. Skończył z remisem na drugim miejscu w swojej drużynie pod względem punktacji, a jego koledzy z drużyny Paul George i Ivica Zubac zdobyli 22 punkty z najlepszym wynikiem w drużynie.

W międzyczasie Lakers prowadzili supergwiazda napastnika LeBrona Jamesa, który zdobył 25 punktów, osiem zbiórek i siedem asyst, zdobywając 57,9% skuteczności w strzelaniu .

Ty Lue o swojej decyzji o pozostawieniu Kawhi Leonardowi odpoczynku w meczu przeciwko Lakers

Podczas wywiadu po meczu Ty Lue mówił także o swojej decyzji o daniu odpocząć Kawhiowi Leonardowi pod koniec niedzielnej porażki z Lakers. Lue przypisał tę decyzję niewłaściwemu zarządzaniu minutami napastnika supergwiazdy.

Według Lue, gdy Clippers wracali do gry, zbyt wcześnie pokonał Leonarda, co doprowadziło go do ograniczenia liczby minut wcześniej niż planowano. Jednak Lue wziął na siebie pełną odpowiedzialność za swój błąd w ocenie.

„To zależy ode mnie. To była decyzja, którą podjąłem, aby sprowadzić go na boisko wcześniej, gdy przegrywaliśmy osiem meczów” – powiedział Lue.

Clippers przystąpili do niedzieli po zwycięstwie w pięciu meczach z rzędu i 15 z ostatnich 18. Tymczasem Lakers mieli serię czterech porażek z rzędu, przegrywając dziewięć z ostatnich 11 meczów. W ten sposób passa obu drużyn dobiegła końca.

Clippers (22-13) będą chcieli odrobić straty po poniedziałkowym meczu z Phoenix Suns (19-17). Z drugiej strony Lakers (18-19) będą chcieli utrzymać dobrą passę podczas wtorkowego meczu z Toronto Raptors (15-21).