„Wszyscy wiemy, że Novak Djoković potrafi się odbić; zaskoczył nas brak reakcji” – Justine Henin analizuje porażkę Serba w Australian Open SF

Była WTA nr 1 Justine Henin jest „zaskoczona” brakiem reakcji Novaka Djokovica podczas jego piątkowej (26 stycznia) półfinałowej porażki w czterech setach Australian Open z Jannikiem Sinnerem.

Po najgorszym rozpoczęciu meczu Wielkiego Szlema od czasu, gdy w finale Rolanda Garrosa 2020 w 2020 roku pokonał Rafaela Nadala 6:0, 6:2, 10-krotny mistrz przegrywał na Rod Laver Arena 6:1, 6:2 z natchnionym Sinnerem .

Djokovic (36 l.) w trzecim secie stawiał silniejszy opór, utrzymując sześciokrotny serwis, co wymusiło dogrywkę. Tam otrząsnął się po zmarnowanym prowadzeniu 4:2, oszczędzając punkt meczowy po podaniu przy stanie 6:5, aby zmniejszyć zaległości.

Jednak 24-krotny mistrz Wielkiego Szlema pozostał bezbronny przy serwisie. Sinner wykonał swój ruch w połowie czwartego seta i zaserwował zwycięstwo. Po raz pierwszy w zakończonym meczu na Majorze Djokovic (366-49) nie widział break pointa.

Analizując występ Serba, Henin powiedział w Eurosporcie, że niezdolność Djokovica do reakcji na blitzkrieg Sinnera była czymś nieznanym:

„Wszyscy wiemy, że potrafi cały czas odskakiwać. Rzeczywiście, zrobił to kilka razy podczas turnieju. Dziś zaskoczył nas brak reakcji.

Pochwalając wysoki poziom gry Włocha, były zawodnik zauważył, że Djokovic rozegrał jeden ze swoich najgorszych meczów Wielkiego Szlema, co sam Serb przyznał.

„Poziom Sinnera był bardzo, bardzo dobry i tego mogliśmy się spodziewać” – dodał Henin. „Ale liczba niewymuszonych błędów, powolność Novaka Djokovicia i jego niezdolność do reakcji. .. to było raczej nieprzewidywalne.

„Djokovic był na tyle jasny, że to powiedział. Ale to nie umniejsza faktu, że możesz podziwiać swojego przeciwnika i powiedzieć: „To jeden z moich najgorszych meczów Wielkiego Szlema”. Bo myślę, że to prawda.”

Porażka była pierwszą porażką Djokovica od 21 meczów na Australian Open po ćwierćfinale. Niemniej jednak jest pewien, że w poniedziałek (29 stycznia) pozostanie na pierwszym miejscu na świecie.

Zdobywca Novaka Djokovica, Jannik Sinner, zmierzy się z Daniilem Miedwiediewem o tytuł Australian Open

Novak Djokovic (z lewej) i Jannik Sinner

Jannik Sinner jest powszechnie uważany za talent pokoleniowy. Nie zaszkodził swojej rosnącej reputacji, odzyskując siły po zmarnowaniu punktu meczowego w meczu z 10-krotnym mistrzem Novakiem Djokoviciem w zdenerwowaniu w Australian Open.

Bazując na najlepszym w karierze roku 2023, w którym dotarł po raz pierwszy do półfinału Wielkiego Szlema i pierwszego finału finałów ATP, Sinner pozostaje doskonały w sześciu meczach w 2024. Po przegraniu tylko jednego seta w sześciu meczach w tym tygodniu, zmierzy się z Daniilem Miedwiediewem w swoim pierwszym finale Wielkiego Szlema w niedzielę (28 stycznia).

Miedwiediew otrząsnął się po dwóch setach i w drugim półfinale pokonał będącego w formie Aleksandra Zvereva. Chociaż w bezpośrednich pojedynkach Sinner przegrywa z Miedwiediewem 6:3, w 2023 roku wygrał swoje ostatnie trzy mecze z Rosjaninem.

22-latek chce zostać pierwszym Włochem (od czasów Adriano Panatty) od prawie pięćdziesięciu lat, który zdobędzie tytuł Wielkiego Szlema w grze pojedynczej.