Tommy Haas wspomina, że ​​chciał przejść na emeryturę natychmiast po szoku Rogera Federera w Stuttgarcie 2017

Były numer 2 na świecie, Tommy Haas, wspomina pokonanie Rogera Federera w Stuttgarcie w 2017 roku, jedno z jego największych zwycięstw na późniejszych etapach kariery.

39-letni wówczas Haas zaskoczył Federera na swoim ulubionym korcie trawiastym, wstrzymując jego powrót z dwumiesięcznej przerwy w drugiej rundzie Stuttgart Open.

Haas, który grał w swoim ostatnim sezonie przed przejściem na emeryturę, obronił dziewięć z 12 break pointów, z którymi miał do czynienia. Wykorzystał również dwie ze swoich trzech szans na pokonanie szwajcarskiej legendy, co było jego drugą porażką w tym sezonie.

Mówiąc o tym meczu w jednym z odcinków podcastu Court-Side with Beilinson Tennis , Tommy Haas powiedział:

„Granie Rogera w Niemczech, przed moją rodziną, na trawie… moja córka tam była, myślę, że miała sześć lat. Pomyślałem: „Po prostu wyjdźmy tam i bawmy się dobrze i po prostu cieszmy się chwilą”. To był początek mojego pożegnania z niemieckimi wydarzeniami, po tym miałem grać w Halle, a potem w Hamburgu, z Kitzbuhel, który jest niemieckojęzyczny”.

Po przegrywaniu 6-2, 2-1 i Federerze bliskim przełamania serwisu, Haasowi udało się zaaranżować epicki powrót. Przypomniał sobie, że miał nadzieję, że mecz przekroczy godzinę, aby uniknąć wstydliwej porażki.

„Pamiętam niejasno, że przegrywałem 6:2, 2:1 w drugim secie i patrzę na zegar i widzę, myślę, że graliśmy przez około 26, 27 minut do tego czasu, i jakbym mówił do siebie, jak zawsze – „postarajmy się przynajmniej dożyć godziny” – kontynuował.

„Wszystko, co trwa mniej niż godzinę, jest jak lekcja, to pobicie”. Pomyślałem: „To jest w pewnym sensie krępujące, daj spokój, po prostu spróbuj się tam utrzymać”. Myślę, że obroniłem punkt przełamania przy 4-wszystku, może nawet punkt meczowy przy 4-5, coś w tym stylu” – dodał Haas.

45-letni dyrektor turnieju Indian Wells Masters ujawnił również, że podczas wygranej z Rogerem Federerem zmagał się z kontuzją pleców.

„Jakoś wymykam się do tie-breaka i siadam z powrotem, patrząc na zegar, który pokazuje godzinę i 25 minut, więc myślę, że to jest wspaniałe, życie nie może być lepsze. Jestem tutaj, dobrze się bawię, przy pełnej sali, gramy w dobrego tenisa. Kiedy poszedłem na przerwę (3-2) pomyślałem Wow! Może mam szansę wygrać ten mecz – wyjaśnił.

„Ale z drugiej strony tej monety czułem, jak moje plecy się zaciskają!” – dodał. „Jestem taki szczęśliwy i zrelaksowany, po prostu kocham, a z drugiej strony nie mogę uwierzyć, że znowu mam problemy z plecami w tym momencie, kiedy tak bardzo próbuję się cieszyć, ponieważ czuję to jedna z tych kontuzji, które ciągną się przez kilka dni lub tygodni.”

Mimo że Haas osiągnął wyczyn, o którym wielu tylko marzyło, nie było to dla niego tylko słońce i tęcza, ponieważ był prawie zmuszony do wycofania się z meczu z powodu kontuzji pleców.

„Oczywiście wygrywam mecz i kiedy podchodzę do siatki i ściskam mu dłoń, myślę sobie, że może nadszedł czas, aby wziąć mikrofon i powiedzieć, że to wszystko! Naprawdę nie mogę tego przebić. Pokonanie Rogera na trawie w Niemczech (z) moją córką i rodziną tutaj – to jest tak dobre, jak to tylko możliwe. Ponieważ wiem już, że moje plecy są tak złe, że nie sądzę, żebym mógł rozegrać następny mecz tak, jak bym chciał. Równie dobrze mógłbym już skończyć — powiedział.

Tommy Haas ostatecznie przegrał kilka dni później ze swoim rodakiem Mischą Zverevem 6:4, 6:4 w ćwierćfinale.

Chociaż oficjalnie wycofał się ze sportu w 2018 roku, jego ostatni mecz miał miejsce w 2017 roku, kiedy przegrał z Janem-Lennardem Struffem 6:3, 7:6 w Kitzbuhel.

Roger Federer po raz pierwszy wygrał Stuttgart Open w 2018 roku

Roger Federer - Mischa Zverev - Mercedes Cup Stuttgart
Roger Federer – Mischa Zverev – Mercedes Cup Stuttgart

Rok po nieoczekiwanej porażce z Tommym Haasem w Stuttgarcie Roger Federer wrócił do niemieckiego miasta i tam zdobył swój pierwszy tytuł.

W drodze po trofeum pokonał Mischę Zvereva 3:6, 6:4, 6:2, Guido Pellę, 6:4, 6:4, Nicka Kyrgiosa, 6:7, 6:2, 7:6, i Milos Raonic, 6-4, 7-6.

Federer odzyskał pierwsze miejsce na świecie, wygrywając w Stuttgarcie, ale później je stracił, bo nie udało mu się przejść ćwierćfinału Wimbledonu 2018 . Przegrał z Kevinem Andersonem, ostatecznym finalistą, 2:6, 7:6, 5:7, 6:4, 13:11.