„To nie jest sprint, to maraton” – kiedy Maria Szarapowa skomentowała zmarnowanie trzech meczowych punktów przeciwko Serenie Williams

Serena Williams i Maria Szarapowa stoczyły jedną z najbardziej jednostronnych rywalizacji w tenisie, w której Amerykanka pokonała Rosjankę tylko w dwóch przypadkach. Kilka meczów między nimi było bardzo zaciętych, zwłaszcza ich półfinał na Australian Open 2005.

Serena Williams weszła do turnieju z siódmego miejsca i dotarła do finałowej czwórki po pokonaniu w ćwierćfinale Amelie Mauresmo z drugiego miejsca. Tutaj zmierzyła się z rozstawioną z czwartą lokatą Marią Szarapową, która w poprzednim meczu pokonała rozstawioną z piątą Swietłanę Kuzniecową 4:6, 6:2, 6:2.

Rosjanka wygrała pierwszego seta 6:2, ale Williams wygrała kolejne dwa sety 7:5, 8:6 i zapewniła sobie miejsce w finale. Szarapowa miała trzy punkty meczowe podczas meczu, ale nie była w stanie zarobić na żadnym z nich.

Ówczesna 17-latka została zapytana, co myśli o niekonwertowaniu żadnego ze swoich punktów meczowych podczas konferencji prasowej po meczu. Sharapova odpowiedziała, stwierdzając, że przeklęła się za wpadkę i stwierdziła, że ​​​​mecz był jak maraton, a nie sprint.

„„Cholera”. Wiesz, to nie jest sprint, to maraton. Więc po prostu jadę. To znaczy, oczywiście, że jestem smutny i oczywiście to ciężka porażka. Ale przede mną długa droga” – powiedziała Szarapowa.

W finale Serena Williams zmierzyła się z czołową rozstawioną Lindsay Davenport i pokonała ją 2:6, 6:3, 6:0, zdobywając swój drugi tytuł Australian Open.

Maria Szarapowa i Serena Williams spotkały się w dziewięciu meczach Wielkiego Szlema

Szarapowa i Williams po meczu podczas US Open 2019

Serena Williams i Maria Szarapowa zmierzyły się ze sobą 22 razy, a dziewięć z nich miało miejsce w Wielkim Szlemie.

Pierwsze duże spotkanie między nimi miało miejsce w finale Wimbledonu w 2004 roku, w którym Rosjanka wygrała 6:4, 6:1, stając się trzecią najmłodszą mistrzynią kobiet na kortach trawiastych. To był jedyny raz, kiedy wygrała mecz Wielkiego Szlema z Williamsem.

Ich drugie spotkanie w wielkim finale miało miejsce podczas Australian Open 2007, które Amerykanin wygrał 6-1, 6-2. Dwa zblokowane rogi w kolejnych dwóch starciach o tytuł Wielkiego Szlema podczas French Open 2013 i Australian Open 2015, gdzie Williams wygrał oba mecze w dwóch setach.

Ostatnie duże spotkanie Sereny Williams i Marii Szarapowej miało miejsce w pierwszej rundzie US Open 2019, którą Amerykanka wygrała 6:1, 6:1. Williams ostatecznie udał się do finału turnieju, przegrywając z Biancą Andreescu .