Stan Wawrinka dołącza do Rogera Federera i Jimmy’ego Connorsa jako zaledwie 38-latkowie, którzy osiągnęli Wimbledon 3R w 45 lat

Stan Wawrinka dołączył do znamienitego klubu po wygranej w drugiej rundzie z rozstawionym z 29. Tomasem Martinem Etcheverry w czwartek. 38-letni Szwajcar zrobił wrażenie w swoich pierwszych dwóch meczach w SW19 w tym tygodniu. Po pokonaniu młodego Fina Emila Ruusuvuoriego w pierwszej rundzie, pokonał wyżej notowanego Etcheverry’ego w czterech setach.

Para podzieliła pierwsze dwa sety, zanim Wawrinka przegrał tylko sześć gemów w ostatnich dwóch setach, by po raz szósty awansować do trzeciej rundy na Wimbledonie. To pierwszy raz, kiedy trzykrotny mistrz Wielkiego Szlema odważył się wyjść poza drugą rundę, odkąd w latach 2014-15 doszedł do ćwierćfinału jeden po drugim.

W tym czasie Wawrinka dołączył do Rogera Federera (2021) i Jimmy’ego Connorsa (1991) jako jedyni 38-latkowie w ciągu ostatnich 45 lat, którzy dotarli do trzeciej rundy na korcie trawiastym Major.

W przeciwieństwie do ośmiokrotnego mistrza Federera i dwukrotnego zwycięzcy Connorsa, Wawrinka nigdy nie wyszedł poza ostatnią ósemkę Wimbledonu.

38-latek ma teraz bilans 22-16 na korcie trawiastym, ale w piątek czeka go trudne zadanie przeciwko czterokrotnemu broniącemu tytułu mistrza Novakowi Djokovicowi. Stan Wawrinka wygrał tylko sześć ze swoich 26 spotkań z Serbem.

Jak Stan Wawrinka poradził sobie z Novakiem Djokoviciem w Wielkim Szlemie?

Stan Wawrinka jest w trzeciej rundzie Wimbledonu.

Stan Wawrinka ma raczej nierówny rekord przeciwko Novakowi Djokovicowi , ale Szwajcar radził sobie całkiem dobrze przeciwko Djokovicowi w Wielkim Szlemie. Para spotkała się osiem razy w turniejach typu Major, a każdy z graczy wygrał cztery razy. Ich pierwsze duże starcie miało miejsce w czwartej rundzie US Open 2012, którą Djokovic wygrał w czterech setach.

Kilka miesięcy później spotkali się ponownie w czwartej rundzie Australian Open 2013, gdzie Serb wygrał 12-10 w piątej. W tym roku w ich półfinale US Open doszło do kolejnego pięciosetowego, który ponownie poszedł drogą Djokovica.

Jednak Wawrinka wkrótce się zemści, pokonując ówczesnego trzykrotnego obrońcę tytułu w ćwierćfinale Australian Open 2014 na drodze do zdobycia tytułu.

Chociaż Djokovic pomścił tę porażkę, pokonując Szwajcara w półfinale w Melbourne w następnym roku, Wawrinka pomścił porażkę w finale Rolanda Garrosa kilka miesięcy później.

Porażka oznaczała, że ​​Djokovicowi odmówiono możliwości naśladowania Roda Lavera jako jedynego męskiego gracza w erze otwartej, który wygrał kalendarz Wielkiego Szlema.

Wawrinka nie poprzestał na tym, pokonując Djokovica w finale US Open 2016 i czwartej rundzie US Open 2019. Jeśli wygra ponownie w tym tygodniu, Wawrinka dołączy do Federera jako jedyny gracz, który pokonał Djokovica we wszystkich czterech Majorach.