Rohan Bopanna i Matthew Ebden zdobywają tytuł mistrza gry podwójnej mężczyzn na turnieju Miami Open

W sobotę 30 marca Rohan Bopanna, wybitny indyjski tenisista, wraz ze swoim australijskim partnerem Matthew Ebdenem zdobył mistrzostwo mężczyzn w grze podwójnej podczas turnieju ATP Miami Masters w Stanach Zjednoczonych.

Para złożona z Bopanny i Ebdena zwyciężyła z Chorwatem Ivanem Dodigiem i Amerykaninem Austinem Krajickiem, zapewniając sobie koronę z końcowym wynikiem 6-7(3), 6-3, 10-6 w niecałe dwie godziny.

Po zapewnieniu sobie tytułu para indo-australijska z 8080 punktami odzyskała czołowe miejsce w rankingu gry podwójnej mężczyzn. Mimo porażki w finale Austin Krajicek spadł na trzecie miejsce z 7140 punktami.

To drugie mistrzostwo tej pary w tym roku, po zwycięstwie w Australian Open 2024 na początku tego roku, podczas którego Bopanna zapewnił sobie pierwsze w historii zwycięstwo w Wielkim Szlemie w grze podwójnej mężczyzn.

Zwycięstwo Bopanny w Miami Masters czyni go pierwszym mistrzem Indii od czasu, gdy Leander Paes i jego czeski partner Radek Stepanek zdobyli tytuł w 2012 roku.

Zdobywając ten tytuł, 44-letni mieszkaniec Coorg pobił swój poprzedni rekord i stał się najstarszym mężczyzną, który wygrał wydarzenie ATP 1000. Ten mecz był dla Bopanny nie tylko 14. finałem ATP Masters 1000, ale także 63. finałem na poziomie ATP Tour.

Jak stwierdzono (via TOI), Bopanna podzielił się refleksją na temat zwycięstwa.

„To niesamowite. Dopóki dobrze sobie radzisz w tych ważnych wydarzeniach, gramy właśnie po to. Chcę dobrze wypaść w Masters 1000 i Wielkim Szlemie. Dobrze jest utrzymać ten rekord i dać innym szansę na zdobycie pieniędzy”.

Rohan Bopanna i Matthew Ebden na scenie epicki powrót, aby zdobyć tytuł

Na początku spotkania obie pary miały po kilka okazji w pierwszym secie. Duet indyjsko-australijski zdołał zapewnić sobie break point w 11. gemie, uzyskując przewagę 6-5 po podaniu Dodiga. Rywale zdołali jednak przeforsować seta w tie-breaku.

Pomimo początkowej przewagi Krajicka i Dodiga 3:0, Bopanna i Ebden byli zdeterminowani, aby stoczyć zaciętą walkę. Jednak duet Krajicek-Dodig ostatecznie zapewnił sobie zwycięstwo w dogrywce z wynikiem 7-3.

W drugim secie Rohan Bopanna i Ebden odważnie odpowiedzieli, wyrównując wynik na 6:3 i doprowadzając do rozstrzygnięcia meczu w tie-breaku. Przy remisie 6:6 w dogrywce, para indo-australijska pokazała swoją wyższość i wywalczyła remis 10:6, ostatecznie zdobywając tytuł.