Novak Djokovic o starciu z młodszymi przeciwnikami – „Odtąd będzie tylko trudniej, więc muszę być na to gotowy”

Novak Djokovic otworzył się na temat tego, jak radzi sobie z młodszymi przeciwnikami po zmierzeniu się z Alejandro Davidovichem Fokiną w trzeciej rundzie French Open 2023. 23-letniego Hiszpana dzieli od Djokovicia znaczna 13-letnia różnica wieku.

W piątek, 2 czerwca, Djokovic pokonał w dwóch setach Davidovicha Fokinę i po raz 14. z rzędu awansował do czwartej rundy Rolanda Garrosa. Mimo wyniku 7:6(4), 7:6(5), 6:2, mecz był zacięty, niż się wydawało, a pierwsze dwa sety trwały prawie trzy godziny.

Po zwycięstwie 22-krotny mistrz Wielkiego Szlema dołączył do Borisa Beckera w wywiadzie dla Eurosportu. Becker zapytał Djokovicia, jak zachowuje swoją siłę w starciach z przeciwnikami, którzy są od niego o 10-15 lat młodsi.

Djokovic zażartował, że były numer 1 na świecie Becker, który trenował go w latach 2013-2016, już rozumiał jego siłę psychiczną.

„Cóż, trenowałeś mnie przez trzy lata, Boris, więc myślę, że wiesz trochę o części dotyczącej siły psychicznej” – powiedział.

Serb powiedział, że w miarę postępów w meczu i turnieju staje się bardziej pewny siebie i bardziej komfortowy na korcie, podobnie jak Stefanos Tsitsipas.

„Jestem takim typem gracza, że ​​im dłużej to trwa, tym lepiej czuję się na korcie. Powiedziałbym, że czuję się bardziej pewnie i komfortowo. Cieszę się więc, że mogę walczyć z naprawdę każdym” – dodał.

Djokovic przyznał również, że jego ciało nie reagowało tak dobrze, jak 10 lat temu. Podkreślił potrzebę nadania priorytetu rekonwalescencji i przygotowania się na coraz większe trudności w starciu z młodszymi przeciwnikami, ponieważ konkurencja stanie się tylko „trudniejsza”.

„Wiem również, że organizm może nie reaguje tak dobrze, jak 10 lat temu, ale spójrz, dobrą rzeczą jest to, że masz dzień pomiędzy każdym meczem. Priorytetem jest teraz regeneracja, a odtąd będzie już tylko trudniej, więc muszę być na to gotowy – powiedział Djokovic.

„Nie mamy zbyt wiele czasu, aby wymienić wiele kontuzji, które mam” — Novak Djokovic przed starciem French Open 4R

Novak Djoković awansował do czwartej rundy French Open 2023

Novak Djokovic poprosił o przerwę medyczną przed rozpoczęciem trzeciego seta w swoim meczu trzeciej rundy z Alejandro Davidovichem Fokiną i otrzymał leczenie na udzie.

Zapytany o przyczynę przerwy i czy wskazuje ona na kontuzje do końca turnieju, Serb odpowiedział , że nie ma wystarczająco dużo czasu, aby zająć się wszystkimi kontuzjami, z którymi się boryka.

„Słuchaj, nie mamy zbyt wiele czasu, aby zacząć wymieniać wiele kontuzji, które mam, a lista jest dość długa. Więc, wiesz, nie chcę tu siedzieć i rozmawiać o rzeczach, które nie przeszkadzają mi w graniu – powiedział.

Dwukrotny mistrz French Open będzie kontynuował swoje dążenie do rekordowego 23. Wielkiego Szlema, kiedy zmierzy się z Juanem Pablo Varillasem w czwartej rundzie w niedzielę, 4 czerwca.