Novak Djokovic prowadzi w tabeli nagród pieniężnych ATP na koniec roku 2023, mimo że został ukarany 100% obniżką premii

Novak Djokovic zajął pierwsze miejsce na liście nagród pieniężnych ATP w roku 2023, zarabiając aż 15 952 044 dolarów.

Za nim uplasowali się Carlos Alcaraz z kwotą 15 196 504 dolarów i Daniił Miedwiediew z kwotą 11 548 023 dolarów. Jannik Sinner jest na czwartym miejscu z 10 456 264 $, a Andrey Rublev jest na 5. miejscu z 6 571 890 $.

Serb znalazł się na szczycie listy, mimo że nie otrzymał żadnej części puli premii. W tym roku były dwie pule bonusów. Pierwsza pula była warta 20 milionów dolarów i miała zostać podzielona pomiędzy 30 najlepszych zawodników w finałach ATP i turniejach na 1000 poziomie. Limit punktów wyniósł 381 punktów, a ostatnim zawodnikiem w tej kategorii był Niemiec Daniel Altmaier.

Novak Djokovic nie otrzymał żadnej części pierwszej puli premii, ponieważ został ukarany karą za opuszczenie co najmniej trzech turniejów ATP 1000 w 2023 r. Nie zagrał w Indian Wells Open i Miami Open ze względu na obowiązek wprowadzenia szczepionki przeciwko Covid-19 w USA ograniczają mu wjazd do kraju. 36-latek opuścił także Madrid Open ze względu na obawy związane z kontuzją łokcia oraz Canadian Open.

Kolejnym graczem z pierwszej dwudziestki rankingu nagród pieniężnych na koniec roku, który nie otrzymał premii z pierwszej puli, jest Ben Shelton, który zarobił 2 513 275 dolarów i zajął 17. miejsce.

Druga pula premii na rok 2023 wyniosła 1,3 miliona dolarów dla pięciu najlepszych zawodników na wydarzeniach ATP 500 w ciągu roku.

Podsumowanie najlepszych występów Novaka Djokovica w 2023 roku

Novak Djokovic na zdjęciu podczas US Open 2023

Novak Djokovic w 2023 roku zdobył siedem tytułów mistrzowskich. Rozpoczął rok od zwycięstwa w turnieju ATP 250 Adelaide International 1. Następnie zdobył swój 22. tytuł Wielkiego Szlema podczas Australian Open, pokonując w finale Stefanosa Tsitsipasa. Serb przedłużył passę meczów bez porażki aż do półfinału Dubai Tennis Championships, gdzie uległ Daniiłowi Miedwiediewowi.

Kolejny tytuł Djokovica zdobył podczas French Open, gdzie dorównał Rafaelowi Nadalowi, który zdobył 23 tytuły Wielkiego Szlema. Jednak jego marzenie o wygraniu kalendarzowego szlema zostało pokrzyżowane, gdy Carlos Alcaraz pokonał go w finale mistrzostw Wimbledonu.

Człowiek z Belgradu wygrał western & Southern Open w Cincinnati i zostań graczem odnoszącym największe sukcesy w historii Wielkiego Szlema, triumfując w US Open, co będzie jego 24. tytułem Wielkiego Szlema. Djokovic dodał kolejne tytuły do ​​swojej kolekcji, wygrywając Paris Masters i finały ATP w Turynie.

Pomogło mu to zakończyć kolejny rok jako numer 1 na świecie po raz ósmy w swojej karierze, a jego bilans zwycięstw i porażek w tym roku wyniósł 56-7.