Novak Djokovic zrównał się z Rogerem Federerem w większości półfinałów Wielkiego Szlema

Novak Djokovic ustanawia nowe rekordy prawie przy każdym zwycięstwie, zwłaszcza w biznesowej fazie Wielkiego Szlema.

We wtorek 36-letni Serb pokonał Andrieja Rublowa w czterech setach i awansował do piątego z rzędu półfinału Wimbledonu, 46. półfinału w klasyfikacji generalnej, zrównując się z 20-krotnym mistrzem Wielkiego Szlema Rogerem Federerem. To o osiem więcej niż jakikolwiek inny gracz płci męskiej w erze otwartej.

Po raz pierwszy od pięciu meczów w ciągu tych dwóch tygodni czterokrotny obrońca tytułu przegrał otwarcie, gdy Rublow przełamał się na końcówce seta, by wylać pierwszą krew. Djokovic odpowiedział jednak w naturze, tracąc tylko jedną grę w drugim secie, aby przywrócić parytet.

W rywalizującym trzecim secie Djokovic obronił pięć break pointów – w tym trzy w ostatnim meczu – serwując prowadzenie dwa do jednego. Przegrywając tylko trzy gry w czwartym secie, Serb zapewnił sobie miejsce w swoim 11. półfinale w SW19 – 16 lat po swoim pierwszym secie.

Tylko Federer (13) osiągnął więcej półfinałów na Wimbledonie, ale Djokovic i Szwajcar mają teraz wspólny rekord 46 półfinałów Wielkiego Szlema. Rafael Nadal (38) zajmuje odległe trzecie miejsce, a Jimmy Connors (31) i Ivan Lendl (28) zamykają pierwszą piątkę.

Djokovic zmierzy się z Jannikiem Sinnerem w rewanżu ćwierćfinału pary z 2022 roku, który Serb wygrał po dwóch setach po drodze, zdobywając swój siódmy tytuł Wimbledonu .

Rekordy i kamienie milowe, które Novak Djokovic osiągnął na Wimbledonie 2023 i te, które wciąż może osiągnąć

Novak Djoković

To łączny drugi najlepszy rekord zwycięstw na korcie trawiastym Major wśród mężczyzn (obok Pete’a Samprasa, 63-7, 90%). Na szczycie znajduje się tylko Bjorn Borg (51-4, 92,7%). Dzięki zwycięstwu nad Rublowem we wtorek, Djokovic (91-10, 90,1%) zajmuje teraz samotne drugie miejsce.

Jak już wspomniano powyżej, osiągnął rekordowy 46. półfinał Wielkiego Szlema. Serb, który nie przegrał na Wimbledonie w 32 meczach, ma trzeci najlepszy wynik na trawie w Open Era, wyprzedzając tylko Borga (41) i Federera (40).

Jeśli w niedzielę wygra swój ósmy tytuł Wimbledonu, Djokovic zrówna się z Federerem w większości tytułów singlowych gracza na korcie trawiastym Major. Uczyni go również pierwszym graczem w erze otwartej, który zdobył 24 tytuły Wielkiego Szlema, dorównując obecnej liderce Margaret Court, która zdobyła 13 tytułów w erze amatorskiej.

Novak Djokovic może również dołączyć do Borga i Federera jako jedyni gracze w erze otwartej, którzy wykonali pięć torfów na SW19.