„Novak Djokovic nie tylko rozdaje tego rodzaju pochwały” – nadawca tenisowy chwali Serba za oklaskiwanie Carlosa Alcaraza po przegranej w Wimbledonie

Były gracz z RPA, Robbie Koenig, pochwalił Novaka Djokovica za obsypanie Carlosa Alcaraza pochwałami po finale mistrzostw Wimbledonu 2023.

Starania Djokovica o piąty z rzędu tytuł Wimbledonu i ósmy tytuł mężczyzn na SW19 zostały zepsute przez Alcaraz w finale 16 lipca. Pomimo dominującego startu i łatwego wygrania pierwszego seta, Hiszpan walczył i wygrał mecz 1-6, 7-6(6), 6-1, 3-6, 6-4 w cztery godziny i 42 minuty na korcie centralnym.

Na swojej konferencji prasowej po meczu Djokovic zastanawiał się nad porażką i chwalił Alcaraz, nazywając go kompletnym graczem i mieszanką Rogera Federera, Rafaela Nadala i siebie.

„Myślę, że ludzie mówili w ciągu ostatnich 12 miesięcy o jego grze składającej się z pewnych elementów Rogera, Rafy i mnie. Zgodziłbym się z tym. Myślę, że ma w zasadzie to, co najlepsze ze wszystkich trzech światów” – powiedział.

„Szczerze mówiąc, nigdy nie grałem z takim zawodnikiem jak on. Roger i Rafa mają oczywiście swoje mocne i słabe strony. Carlos jest zawodnikiem bardzo kompletnym – dodał.

Koenig, który obecnie pracuje jako prezenter tenisowy, stwierdził, że Djokovic podsumował Alcaraz jako zawodnika „pięknie” po raz pierwszy tak wysoko wypowiadając się o światowym numerze 1.

Myślę, że Novak pięknie to podsumował po meczu. Po raz pierwszy słyszałem, jak mówi o Alcaraz w naprawdę świetnych słowach. To jest jak: „okej, kilka razy dotykałem tej broni i jestem pod wrażeniem”. Jest tak kompletnym graczem. Odniósł się do tego, że ma w sobie trochę Rogera i trochę Rafy i widzi w nim trochę siebie. I wiesz, to wielka pochwała” – powiedział w najnowszym odcinku podcastu Tennis Channel Inside-In.

„To jest to, co lubię w Djokovicu. On nie tylko rozdaje tego rodzaju pochwały. Nie rozdał tego za pierwszym razem, gdy z nim przegrał, prawda? Zachował swój osąd, prawda? on dodał.

„To, co daje to Carlosowi Alcarazowi z perspektywy mentalnej, jest prawie niezmierzone” – Robbie Koenig o porażce Hiszpana z Novakiem Djokoviciem

Carlos Alcaraz w akcji podczas French Open 2023.

Robbie Koenig uważa również, że wygrana Carlosa Alcaraza z Novakiem Djokoviciem w finale Wimbledonu wzmocniłaby go psychicznie, zwłaszcza po tym, jak poradził sobie z Serbem w półfinale French Open .

Alcaraz przegrał z Djokoviciem w półfinale Ronalda Garrosa na początku tego roku. Hiszpan cierpiał na skurcze całego ciała i nie mógł już biegać. Wyczekiwany mecz stał się jednostronny po drugim secie, ponieważ 23-krotny mistrz Wielkiego Szlema wygrał 6:3, 5:7, 6:1, 6:1 w drodze do tytułu.

Koenig stwierdził, że finał Wimbledonu miałby inny wynik, gdyby Alcaraz nie walczył zaciekle o wygranie drugiego seta w tie-breaku i wyrównanie wyniku.

„Dla mnie cały mecz opiera się na tym momencie [drugi set tie-break] właśnie tam. Djokovic wygrywa dwa sety, żeby kochać, nie sądzę, żeby Alcaraz wrócił. Może wygrać seta, ale nie sądzę, żeby wygrał, nie sądzę, żeby wygrał swój pierwszy Wimbledon. Ale żeby poruszać się po tym okresie tak dobrze jak on. I oczywiście ta partia we wczesnych fazach trzeciego seta była dość niezwykła dla młodego człowieka – powiedział.

„Dla mnie to, co daje to Alcaraz z perspektywy mentalnej po tym, co wydarzyło się na French Open, jest dla mnie prawie niezmierzone” – dodał.