Jaren Jackson Jr. może opuścić kluczowy mecz Clippers-Grizzlies (23 lutego)

Memphis Grizzlies będą musieli zmierzyć się z LA Clippers bez kilku kluczowych zawodników, w tym potencjalnie aktualnego Gracza Roku w defensywie Jarena Jacksona Jr. JJJ opuścił ostatni mecz Grizzlies przed przerwą na All-Star przeciwko Milwaukee Bucks z powodu kontuzji prawego mięśnia czworogłowego uda i jest wymieniony jako prawdopodobny (z dnia na dzień) w przypadku meczu Clippers.

W sezonie JJJ notuje średnio 22,3 punktów na mecz, co jest najlepszym wynikiem w karierze. Jego zwiększoną rolę w ataku można przypisać kontuzjom odniesionym przez Ja Moranta i Desmonda Bane’a.

Wzrost jego punktacji spowodował spadek jego odsetka celnych rzutów z gry, ponieważ jego skuteczność wzrosła z 50,6% w zeszłym sezonie do 44,9% w tym roku.

Co się stało z Jarenem Jacksonem Jr.?

Jaren Jackson Jr. początkowo był wymieniany jako wątpliwy przed meczem Grizzlies z Bucks, który odbył się 15 lutego, ze względu na ból prawego mięśnia czworogłowego uda. Później potwierdzono, że opuści mecz.

Miał szansę odpocząć podczas przerwy w All-Star, ale z dnia na dzień pozostaje w raporcie zespołu dotyczącym kontuzji. Jednak możliwość odpoczynku przez przerwę pomoże mu w procesie regeneracji i wkrótce powinien wrócić do gry, potencjalnie już dziś wieczorem.

Statystyki Jarena Jacksona Jr. w tym sezonie w porównaniu do ubiegłego roku

Choć jego średnia ocen wzrosła do 22,3 z 18,6 w zeszłym roku, produkcja Jarena Jacksona spadła w innych obszarach. W 51 meczach rozegranych w tym roku JJJ notował średnio 5,4 zbiórki w porównaniu z 6,8 zbiórki w zeszłym sezonie. Jeśli chodzi o bloki, które były jego wizytówką w zeszłym sezonie, liczba ta również spadła z 3,0 do 1,5 na mecz.

Wraz ze zwiększoną rolą JJJ-a w ataku, popełnił on także więcej błędów. Jego obroty wzrosły z 1,7 do 2,4 na mecz. Z drugiej strony jego liczba asyst na mecz wzrosła z 1,0 do 2,1.

Jak potencjalna nieobecność Jarena Jacksona Jr. wpływa na Grizzlies?

Oprócz Jarena Jacksona Jr., który na co dzień występuje na liście zawodników, Ja Morant , Marcus Smart, Desmond Bane, Brandon Clarke, Jake LaRavia i Scottie Pippen Jr. nieobecni są na meczu z Los Angeles. Grizzlies w dalszym ciągu borykają się z poważnymi kontuzjami, przez co spadli z drugiego miejsca w tabeli w zeszłym sezonie z bilansem 51-31 na trzynaste miejsce na Zachodzie z bilansem 20-36.

Pomimo tego, że Grizzlies zajmują ostatnie miejsce w tabeli, znajdują się w górnej połowie ligi pod względem obrony. Obecnie zajmują jedenaste miejsce w NBA ze wskaźnikiem defensywy na poziomie 113,5.

Ta ocena spadnie, jeśli JJJ będzie poza składem, ponieważ przeciwnicy nie będą tak ostrożni w atakowaniu linii. Dotyczy to zwłaszcza drużyny LA Clippers , która 64,4% prób wykonuje z odległości pięciu stóp od kosza i 47,3% z odległości od 15 do 9 stóp, co stanowi czwarty najlepszy wynik w lidze.

Grizzlies będą mieli długą noc przeciwko Clippers, którzy w tym sezonie stali się jednym z najskuteczniejszych ataków w lidze.