French Open 2023: Jaka jest zasada dogrywki w piątym secie? Krótkie wyjaśnienie nowego formatu

Długie mecze na French Open przez długi czas były podstawą. Chociaż czasami oglądanie tych slugfestów było zabawne, często wysyłały harmonogram dnia do podrzucenia. Jeśli pogoda zepsuła zabawę, sprawy jeszcze bardziej wymknęły się spod kontroli.

Aby uniknąć późniejszego przekręcania graczy z powodu złego harmonogramu, w zeszłym roku na kortach ziemnych Major wprowadzono nowy system tie-breaków. Przed edycją 2022 dogrywki nie były częścią decydującego setu. Zamiast tego ostatni set został rozegrany jako set przewagi.

Od zeszłego roku, kiedy w piątym secie było 6:6, obowiązywał dziesięciopunktowy super tie-break. Pierwszy gracz, który zdobędzie 10 punktów i przewagą co najmniej dwóch punktów, zostaje koronowany na zwycięzcę.

Camila Ugo Carabelli i Aslan Karatsev jako pierwsi rywalizowali w nowym tie-breaku podczas French Open. Ci pierwsi wyszli na prowadzenie, pokonując Rosjanina w pierwszej rundzie bitwy. Jako pierwsze dokonały tego Irina-Camelia Begu i Jasmine Paolini, a mecz wygrała Rumunka.

Wcześniej wszystkie cztery turnieje Wielkiego Szlema miały swój własny sposób decydowania o zwycięzcy w ostatnim secie. Jednak wspólnie ogłosili przyjęcie nowego formatu tie-breaka w 2022 roku.

Najdłuższy mecz w historii French Open odbył się w 2004 roku

Fabrice Santoro świętuje zwycięstwo nad Arnaudem Clementem na French Open 2004.

Fabrice Santoro i Arnaud Clement rywalizowali ze sobą podczas swojej kariery. Kiedy ta dwójka została wylosowana, by zmierzyć się ze sobą w pierwszej rundzie French Open 2004 , spodziewano się fajerwerków.

Nikt nie spodziewał się, co wydarzy się w trakcie meczu. Rodacy zaciekle walczyli przez dwa dni, a po sześciu godzinach i 33 minutach Santoro wyszedł zwycięsko. Wynik 6:4, 6:3, 6:7(5), 3:6, 16:14 na jego korzyść.

Mecz ustanowił rekord najdłuższego meczu singlowego rozegranego w erze otwartej. Zostało to przewyższone przez epicką rozgrywkę Johna Isnera i Nicholasa Mahuta na Wimbledonie 2010.

Konkurs pierwszej rundy Isner-Mahut nadal jest rekordzistą najdłuższego meczu w historii tenisa, trwającego 11 godzin i 5 minut. Sam finałowy set trwał ponad osiem godzin. Mecz trwał trzy dni, a Amerykanin wygrał 6-4, 3-6, 6-7(7), 7-6(3), 70-68.

Biorąc pod uwagę nowe zasady tie-breaka, można śmiało powiedzieć, że ten rekord z łatwością przetrwa próbę czasu.