French Open 2023: 2 rzeczy, które wyróżniały się w zwycięstwie 1R Stefanosa Tsitsipasa nad Jiri Vesely

Rozstawiony z piątego miejsca Stefanos Tsitsipas z Grecji pokonał Jiriego Vesely’ego z Czech 7:5, 6:3, 4:6, 7:6 w meczu pierwszej rundy French Open w niedzielę 28 maja.

Mecz trwał trzy i kwadrans, ponieważ Tsitsipas, który jest także wicemistrzem 2021 w Paris Major, zrobił prawie tyle, aby wygrać mecz.

Grek został jednak nieco przestraszony przez Czecha, który nie poddał się i doprowadził mecz do czwartego seta. W związku z tym przyjrzyjmy się dwóm rzeczom, które wyróżniały się w meczu:

# 1. Stefanos Tsitsipas uderzał zwycięzców forhendem przez cały mecz

Stefanos Tsitsipas uderzył wielu zwycięzców w meczu swoim potężnym forhendem. Jiri Vesely miał problemy z większością swoich zwrotów i wciąż dostarczał Grekowi krótkie piłki. Następnie Tsitsipas posłał forhendem wiele krótkich piłek dla zdecydowanych zwycięzców.

Grek trzymał swój serwis z miłością w wielu grach serwisowych, które pokazały nieudolność powrotu Vesely’ego. Powolne ruchy Czecha również utrudniały jego sprawę przez cały mecz. Sądząc, że nie będzie w stanie zmierzyć się z Tsitsipasem z linii bazowej, Czech często trafiał do siatki w drugim secie, ale jego wolej często go zawodził.

Co więcej, forhend Tsitsipasa po wewnętrznej i dolnej linii zapewnił mu wiele punktów w meczu. Grek zrobił wystarczająco dużo, by wygrać dwa pierwsze sety, zdobywając decydujące przerwy w serwisie w każdym z nich.

#2. Niedociągnięcia w bekhendowym Tsitsipasie pozwoliły Vesely’emu się odbić

Leworęczny Jiri Vesely był kiepskim przeciwnikiem dla Stefanosa Tsitsipasa w tym sensie, że forhend tego pierwszego był zazwyczaj skierowany na wrażliwy bekhend Greka. Czech starał się też serwować głównie bekhendem Stefanosa, zwłaszcza z dwójki. Ilekroć Grek mógł obejść swój bekhend, aby uderzyć go forhendem, znajdował się w lepszej pozycji w wymianie.

Ten schemat utrzymywał się przez cały mecz, ponieważ Czech pokonał Tsitsipasa w 10. gemie trzeciego seta, wygrywając go i tym samym zmniejszając deficyt.

Następnie Grek przełamał Vesely’ego w trzecim gemie czwartego seta, ale Czech odrobił straty i wyrównał wynik, a potem doprowadził seta do tie-breaka. Czech prowadził 6:3 w tie-breaku, ale Tsitsipas wrócił mocno, wygrywając 9:7 i kończąc mecz.