Każdy Buzzer Beater NBA Playoff, w którym uczestniczył Jimmy Butler

Derrick White wbił sztylet w serca drużyny Jimmy’ego Butlera Miami Heat, kiedy w 6. meczu finałów Konferencji Wschodniej w 2023 r. wskazał zwycięzcę meczu przy brzęczyku. Strzał White’a wysłał serię do Game 7 w TD Garden, gdzie Boston Celtics spróbują zakończyć najbardziej nieprawdopodobny powrót w historii NBA.

Z rozmachem i przewagą własnego boiska, Celtics będą zdecydowanymi faworytami do zakończenia pracy w poniedziałek. Biorąc pod uwagę, że ze 147 meczów 7 w historii ligi, gospodarze wygrywali w ponad 75% przypadków. Miami Heat z pewnością będą mieli dla nich robotę.

Szanse Heat w Game 7 będą zależeć w dużej mierze od występu Jimmy’ego Butlera. Butler, który miał katastrofalną noc w pierwszych trzech kwartach Game 6, włączył go w czwartej i zdobył ostatnie 13 punktów dla swojej drużyny. Obejmowało to trzy rzuty wolne ze sprzęgłem, które dały jego drużynie przewagę o jeden, zanim bohaterstwo White’a ich zatopiło.

Butlerowi nie jest obcy buzzer beater w play-offach NBA. W rzeczywistości był to szósty przypadek zdobycia bramki przez brzęczyka w meczu play-off, w którym grał Jimmy Butler.

Oto pięć innych przypadków buzzer beaterów NBA z udziałem Jimmy’ego Butlera.

# 1. Jerryd Bayless: mecz 4 pierwszej rundy Konferencji Wschodniej 2015

Rozstawiony z numerem 3 Chicago Bulls przystąpił do czwartego meczu pierwszej rundy z rozstawionym z numerem 6 Milwaukee Bucks , prowadząc 3-0. W czwartej kwarcie Bucks prowadzili aż ośmioma punktami. Clutch wykorzystuje odcinek Derricka Rose’a , Jimmy’ego Butlera i Pau Gasola, który zremisował na 90-90 na niecałą minutę przed końcem.

Bulls mieli okazję oddać ostatni strzał, ale Rose stracił drybling i skradziono mu piłkę. Bucks ogłosili przerwę na żądanie na 1,3 sekundy przed końcem i przenieśli piłkę do przodu. W okolicznościach podobnych do tych, które miały miejsce w meczu nr 6 w sobotę, obrona Bulls została przyłapana na spaniu, co doprowadziło do łatwego strzału pod kosz dla Jerryda Baylessa.

Ich błąd w obronie nie kosztował ich ostatecznie, ponieważ byli w stanie ostatecznie zamknąć serię w sześciu grach w wybuchu 120-66.

#2. Derrick Rose: mecz 3 półfinałów Konferencji Wschodniej 2015

W następnej rundzie Jimmy Butler i Chicago Bulls zmierzyli się z rozstawionym z numerem 2 Cleveland Cavaliers . Po remisie 1:1 Cavaliers przegrywali trzema punktami z wyłączonym zegarem czasu akcji. JR Smith wykonał sprzęgło za trzy, aby wyrównać wynik na 96-96 na 10 sekund przed końcem gry.

LeBron James wybił piłkę poza boisko z rąk Derricka Rose’a, a Bulls ogłosili przerwę na żądanie na trzy sekundy przed końcem. Mike Dunleavy uderzył piłkę do Rose, która uderzyła za 3 punkty nad Tristanem Thompsonem i dała Bulls prowadzenie 2:1 w serii.

#3. LeBron James: mecz 4 półfinałów Konferencji Wschodniej 2015

W następnym meczu Bulls przegrywali pięcioma punktami na mniej niż 30 sekund przed końcem, kiedy Jimmy Butler wykonał sprzęgło za trzy, aby zmniejszyć różnicę do dwóch. Bulls przystąpili do gry w obronie blokującej, aby zmusić Cavaliers do spalenia wszystkich przerw.

Po wykorzystaniu wszystkich przerw James Jones był zmuszony rzucić LeBronowi Jamesowi podanie z boiska. James został natychmiast otoczony przez dwóch obrońców Bulls, którzy zmusili go do ofensywnego faulu i straty. Spadek o dwa, Derrick Rose wjechał na otwarty tor i wykonał lay-up na krawędzi, aby zremisować na 84-84 na 8,4 sekundy przed końcem.

Cavaliers nie mogli awansować, ponieważ nie mieli już żadnych przerw na żądanie. LeBron James jechał wzdłuż boiska, ale piłka wyleciała mu z rąk na 1,5 sekundy przed końcem. Matthew Delladova uderzył piłkę do LeBrona Jamesa na najbliższym rogu, który zatopił 21-metrowego skoczka nad Jimmy’m Butlerem i zremisował serię na 2-2.

#4. Kawhi Leonard: 7. mecz półfinałów Konferencji Wschodniej 2019

W ciągu dwóch tygodni w 2015 roku Jimmy Butler brał udział w trzech zwycięskich meczach w play-offach NBA. Do następnego minęłyby kolejne cztery lata. W międzyczasie Butler opuścił Chicago i po krótkim pobycie w Minnesocie dołączył do Joela Embiida w Filadelfii.

Półfinały Konferencji Wschodniej 2019 pomiędzy rozstawionym z numerem 3 Philadelphia 76ers a rozstawionym z numerem 2 Toronto Raptors były zaciekłym wydarzeniem. Gdy Raptors prowadzili o jeden punkt w Game 7 na 10,8 sekundy przed końcem, Sixers sfaulowali Leonarda i wysłali go na linię. Leonard spudłował swój drugi rzut wolny i piłka wylądowała w ręce Tobiasa Harrisa . Harris podał piłkę do Jimmy’ego Butlera, który podjechał do obręczy podczas szybkiej przerwy i wykonał lay-up, aby zremisować mecz 90-90.

Na 4,2 sekundy przed końcem Raptors odbili piłkę do Leonarda, który pobiegł w dalszy róg i oddał strzał nad Embiidem. Piłka odbiła się od obręczy cztery razy, zanim w końcu wpadła, kończąc sezon Sixers.

#5. Jimmy Butler: mecz 2 półfinałów Konferencji Wschodniej 2020

Chociaż Jimmy Butler był zaangażowany w cztery buzzer beatery w play-offach NBA, nigdy nie stworzył własnego. Zmieniło się to w drugim meczu półfinałów Konferencji Wschodniej 2020. W swoim pierwszym roku w Miami Butler and the Heat zmierzyli się w drugiej rundzie z rozstawionym z numerem 1 Milwaukee Bucks.

W meczu 2 Heat prowadzili 114-111, kiedy kontrowersyjny faul został orzeczony przy próbie 3-punktowej Khrisa Middletona . Middleton trafił wszystkie trzy rzuty wolne i zremisował mecz 114-114. The Heat ogłosił przerwę na żądanie i awansował piłkę. Piłka została wrzucona do Jimmy’ego Butlera, który rzucił zanikanie nad podwójną drużyną.

Strzał nie wszedł, a gra wydawała się iść w dogrywce. Jednak strzał Butlera na pomocnika obrońcy Giannisa Antetokounmpo został uznany za faul . Po wyłączeniu zegara Butler musiał wykonać jeden ze swoich dwóch rzutów wolnych, aby uniknąć dogrywki i doprowadzić swoją drużynę do zwycięstwa 2: 0 w serii. Zrobił dokładnie to, zatapiając oba swoje rzuty wolne. Ten może nie być brzęczykiem w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, ale nadal oficjalnie się liczy.

W zeszłym roku, w meczu 7. finałów Konferencji Wschodniej pomiędzy Boston Celtics i Miami Heat, Jimmy Butler miał szansę, by potencjalnie powalczyć o zwycięstwo w serii. Jednak wymusił wczesny strzał i spudłował, co ostatecznie okazało się kosztowne. Celtics ostatecznie wygrali mecz 100-96 i zapewnili sobie miejsce w finale.

Czy Butler będzie miał okazję dodać do swoich bohaterskich czynów w play-offach kolejny buzzer beater w poniedziałek? A może będzie na końcu bezprecedensowego 5. buzzer beatera w fazie play-off w swojej karierze NBA? Tylko czas powie.