Kontrowersje uderzają w French Open, gdy dziewczynka płacze po tym, jak została uderzona przez Miyu Kato, Marie Bouzkovą i Sarę Sorribes Tormo protestuje przeciwko sędziemu powodującemu niewypłacalność

Marie Bouzkova i Sara Sorribes Tormo wygrały swój mecz deblowy trzeciej rundy podczas French Open 2023 po tym, jak ich przeciwniczki zostały zdyskwalifikowane za przypadkowe uderzenie dziewczyny od podawania piłek.

Bouzkova i Sorribes Tormo zmierzyli się z rozstawionymi z numerem 16 Miyu Kato i Aldila Sutjiadi w trzeciej rundzie gry podwójnej kobiet Rolanda Garrosa w niedzielę. Mecz był zacięty, a czesko-hiszpańska para wygrała pierwszego seta 7:6(1).

Kato i Sutjiadi odzyskali siły w drugim secie i objęli wczesne prowadzenie 1-3. Jednak pod koniec czwartej gry drugiego seta Kato przypadkowo uderzył dziewczynę z piłką po drugiej stronie siatki, oddając piłkę. Widząc, że piłka trafiła dziewczynę, sędzia główny początkowo dał parze japońsko-indonezyjskiej ostrzeżenie.

Kato natychmiast pobiegł sprawdzić, co z dziewczyną i przeprosił. Jednak Bouzkova i Sorribes Tormo podeszli następnie do sędziego głównego w proteście i zwrócili uwagę, że dziewczyna od podawania piłek płakała po uderzeniu. Poprosili o domyślne przyznanie im meczu.

„To jest domyślne”, argumentowała para.

Sędzia wydawał się nieprzekonany zarzutem, mówiąc, że Kato nie zamierzał uderzać piłką bezpośrednio w dziewczynę podającą, a ona nie była kontuzjowana.

„Nie zrobiła tego celowo, nie doznała kontuzji” – odpowiedział sędzia główny.

Opiekun został następnie wezwany na boisko i po omówieniu sprawy, sędzia główny zdecydował o zdyskwalifikowaniu Kato i Sutjiadi oraz przyznał zwycięstwo Bouzkovej i Sorribesowi Tormo.

French Open zostaje odwołany z powodu braku nocnych meczów sesyjnych kobiet

Iga Świątek na French Open 2023

Tymczasem organizatorzy French Open 2023 spotykają się z nieustanną krytyką za nieplanowanie meczów kobiet w sesji nocnej. Dyrektor turnieju Amelie Mauresmo, była mistrzyni Wielkiego Szlema, została szczególnie wezwana za niesprawiedliwe przydzielanie kobietom meczów w sesjach nocnych.

French Open zaczął organizować nocne mecze sesyjne dopiero w 2021 roku, mając nadzieję na promowanie głównych meczów w czasie największej oglądalności. Jednak wielu w świecie tenisa zauważyło, że większość meczów w nocnych sesjach to głównie mecze mężczyzn.

W 2022 roku w nocy rozegrano tylko jeden mecz kobiet. Jak dotąd w tym roku liczba ta pozostaje taka sama. Numer 2 na świecie Aryna Sabalenka zmierzy się z Amerykanką Sloane Stephens w czwartej rundzie w nocnym meczu sesyjnym w niedzielę, 4 czerwca.

Jednak ostatnio Amelie Mauresmo podzieliła się trudnościami w wyborze meczów do rozegrania w czasie największej oglądalności, mówiąc:

„Jesteśmy wyjątkowym przykładem tylko jednego meczu zaplanowanego na wieczór, co sprawia, że ​​dość trudno jest wiedzieć z wyprzedzeniem. To trudne. Tu nie ma idealnego rozwiązania.”