Kontrowersyjne sceny w Weronie we Włoszech, gdy Hugo Gaston postanawia wycofać się z meczu o jeden punkt od porażki

Hugo Gaston podjął kontrowersyjną decyzję o zakończeniu kariery w połowie meczu, będąc zaledwie o jeden punkt od porażki w trwającym turnieju Internazionale di Tennis Challenger w Weronie we Włoszech.

Gaston, rozstawiony z drugiego miejsca, zmierzył się we wtorek w pierwszej rundzie z Argentyńczykiem Marco Trungellitim. Francuz zaczął obiecująco i wygrał pierwszego seta 6:3 po jednej kluczowej przerwie serwisowej w szóstej partii seta.

Jednak Gaston słabo spisał się w drugim secie. Dwukrotnie przełamał go Trungelliti, a set zakończył się wynikiem 6:2 na korzyść Argentyńczyka. W ostatnim secie 22-latek został przełamany przez Marco Trungellitiego już w swoim pierwszym meczu. Po jedynej przerwie serwisowej w decydującym secie Argentyńczyk szybko wyszedł na prowadzenie 5:2.

Następnie Hugo Gaston serwował dalej przy stanie 5:2, ale przegrywał 0:40 po tym, jak Trungelliti zdobył kluczowy punkt po powrocie z siatki. Mając trzy punkty meczowe przeciwko niemu, Francuz kontrowersyjnie zdecydował się wycofać z meczu.

Gasston brał udział w wydarzeniu Verona Challenger po dwóch kolejnych zwycięstwach w Trieste Challenger 23 lipca i Iasi Challenger 16 lipca.

Światowy numer 92 pojawił się w tym roku w jeszcze jednym finale Challengera, w Vina del Mar w Chile, gdzie zajął drugie miejsce.

Hugo Gaston zyskał na znaczeniu, gdy w czwartej rundzie edycji 2020 rzucił wyzwanie dwukrotnemu wówczas obrońcy drugiego miejsca w French Open Dominicowi Thiemowi do pięciu setów. W 2021 roku Francuz pokonał Carlosa Alcaraza w dwóch setach i awansował do ćwierćfinału Paris Masters.

„Popełniłem błąd; Zapłaciłem za to” — Hugo Gaston o swoim skandalu związanym z oszustwami na korcie i otrzymaniu ogromnej grzywny na początku tego roku

Hugo Gaston na French Open 2023

W maju tego roku Hugo Gaston został ukarany ogromną grzywną w wysokości 133 000 euro za udział w nieetycznych praktykach podczas kilku meczów.

Ostatnią kroplą był jego mecz w 2023 Madrid Open przeciwko Borna Coric. Podczas starcia Francuz został uchwycony przez kamerę, gdy wyciągał drugą piłkę z kieszeni i rzucał ją na boisko, gdy główna piłka była jeszcze w grze. Akt został przeprowadzony w nadziei na odtworzenie punktu.

Później ujawniono, że grzywna, która była znacznie wyższa niż jego roczne zarobki w tamtym momencie, została zmniejszona o połowę po tym, jak 22-latek złożył apelację.

Gaston odniósł się do tego problemu po swoim wyjściu z French Open. Przyznał się, że się mylił, ale utrzymywał, że jego działania wynikały z frustracji i nie uważał ich za „oszukiwanie”.

„Nie zawsze reagujesz tak, jak powinieneś. Popełniłem błąd. Zapłaciłem za to. To jest życie. Ale to wcale nie było oszustwo. To była po prostu 100-procentowa frustracja” – powiedział Hugo Gaston.

Gracz zaprotestował również przeciwko twierdzeniu, że został oskarżony po znaczącej historii wykroczeń.

„Słyszałem też, że to była powtórna akcja, że ​​to była powtórka z tego, że dostałem mandat. Ale nigdy nie robiłem tego typu rzeczy, ponieważ jest to coś, co nie jest do mnie podobne” – powiedział.