Kontrowersyjne sceny na Canadian Open, gdy Milos Raonic wścieka się po przepisie, który pozwala Frances Tiafoe uciec z dotknięciem siatki w ustalonym punkcie w meczu 1R

Kontrowersje wybuchły w poniedziałek, 7 sierpnia, po tym, jak Frances Tiafoe zdobyła set point pomimo dotknięcia siatki podczas rajdu przeciwko Milosowi Raonicowi w pierwszej rundzie Canadian Open 2023 w Toronto.

Raonic i Tiafoe stanęli twarzą w twarz o miejsce w drugiej rundzie National Bank Open. Spotkanie rozpoczęło się od zaciętej walki, a set otwierający zakończył się tie-breakiem. Obaj gracze byli nierozłączni, dopóki wynik nie wskazywał 13-12 na korzyść Tiafoe.

Serwując na seta, Tiafoe popędził w kierunku siatki, by oddać strzał Raonica, który trafił w opaskę i upadł na kort po stronie Amerykanina. 25-latek zdołał sięgnąć piłki, ale w trakcie dotknął siatki. Sędzia główny początkowo odgwizdał faul i przyznał punkt Kanadyjczykowi, ale ostatecznie zmienił swoją decyzję na korzyść Tiafoe.

Niezadowolony 32-latek podszedł do sędziego, aby porozmawiać przez telefon, argumentując, że piłka nie odbiła się dwa razy, zanim młodzieniec popełnił błąd. Arbiter odpowiedział:

„To jest skomplikowane. Zagłosowałem na dotyk, ponieważ piłka odbiła się raz. Trafił jednak w tę część siatki (poza słupkami singli). Ta część siatki nie liczy się jako dotknięcie, więc zdobywa punkt.”

Niezadowolony z wyjaśnienia Raonic zażądał od przełożonego zabrania głosu w tej sprawie.

„Więc jeśli następnym razem spudłuję forhend i technicznie trafi pod kątem… ta siatka nie istnieje” — zapytał przełożonego Raonic.

Ale sędzia powołał się na regulamin i utrzymał swoją decyzję, a pierwszy set przypadł Tiafoe .

„Frances uderzył zwycięzcę, odbił się, a on wpadł do siatki, więc zarządziłem Faul Shot. Potem zdałem sobie sprawę, że wbiegł na tę stronę pojedynczych patyków, więc zmieniłem zdanie, ponieważ to jest kwestia zasad… to nie jest sędzia Milos” – powiedział sędzia główny.

Wideo zostało udostępnione na Twitterze przez Tennis TV.

Milos Raonic wygrał jednak makabryczną gumę 6-7(12), 7-6(4), 6-3.

Zgodnie z regulaminem sekcja poza kijami do gry pojedynczej jest uważana za stały element gry, a nie część siatki w meczu gry pojedynczej rozgrywanym siatką do gry podwójnej.

„Nie podnosiłem rakiety przez 14-15 miesięcy” – Milos Raonic

Milos Raonic w akcji: National Bank Open Toronto.

Milos Raonic wrócił na kort w sezonie trawiastym po prawie dwóch latach pauzowania z powodu kontuzji. Kanadyjczyk również wraca do akcji na swojej ojczystej ziemi, rywalizując w Toronto .

Przed turniejem Raonic skontaktował się z mediami i odpowiedział na kilka pytań dotyczących czasu wolnego od tenisa. Powiedział:

„Myślę, że najważniejszą rzeczą było to, czy znajdę coś, co sprawia mi taką samą radość i mam taką samą pasję i obsesję na punkcie tenisa. Mając dobry rok i nie grając w tenisa, ponieważ nie brałem rakiety przez około 14, 15 miesięcy, byłem w stanie uspokoić te obawy.

„A potem byłem w stanie spojrzeć na to i spróbować wskazać, kiedy mogę się przygotować, aby spróbować dać temu trochę więcej czasu i przygotować się do gry na wyższym poziomie. I to jest rodzaj procesu, a potem wróciłem i czerpałem z tego przyjemność” – dodał Milos Raonic.