Charles Leclerc doznaje ogromnego ciosu, gdy otrzymuje karę za 3 miejsce na starcie w wyścigu Sprint, wystartuje z P9

Po tym, jak sędziowie ustalili, że Charles Leclerc przeszkadzał Oscarowi Piastriemu podczas sesji kwalifikacyjnej rzutów sprinterskich, otrzymał karę przesunięcia o trzy miejsca na starcie.

Leclerc rozpocznie więc sprint w sobotnie popołudnie na dziewiątym miejscu. Z powodu kary kierowcy Ferrari, Fernando Alonso, Lance Stroll i Esteban Ocon awansowali o jedno miejsce.

Charles Leclerc kierował się do boksów, ale ze względu na charakter toru Red Bull Ring znalazł się bezpośrednio na drodze Piastriego. Szybkie okrążenie tego ostatniego zostało utrudnione na kilka zakrętów przed metą. Piastri uplasował się na 17. miejscu, a Leclerc uplasował swoje Ferrari na szóstym miejscu.

Pokrzywdzony kierowca skarżył się, że Leclerc przeszkadza mu, gdy miał rozpocząć swoje okrążenie w locie, a incydent został odnotowany przez stewardów. Później stewardzi zaplanowali spotkanie z Leclercem i Piastrim w celu zbadania incydentu. Leclerc był podejrzany o naruszenie Artykułu 37.5 Regulaminu Sportowego FIA Formuły 1, a spotkanie odbyło się o 13:30 czasu lokalnego.

Sędziowie oświadczyli, że Piastri powiedział im, że musi zwolnić o 45 km/h, aby uniknąć zderzenia z Leclercem. Następnie potwierdzili, że debiutant stracił pół sekundy w tym ostatnim sektorze. Leclerc twierdził, że jego zespół nie poinformował go, aby dać Piastriemu wystarczająco dużo miejsca.

Sędziowie ustalili, że „nie była to do końca wina kierowcy” i że scenariusza można było uniknąć, gdyby zespół lepiej komunikował się ze swoim kierowcą. To nie pierwszy raz, kiedy Ferrari nie przekazało odpowiedniego powiadomienia Leclercowi w tym sezonie, a kierowca poniósł karę.

Stewardzi ostatecznie zdecydowali, że Ferrari jest naprawdę winne temu, że nie powiadomiło wystarczająco Leclerca. Ale że kara za pozycję była nadal konieczna, ponieważ regulamin został ewidentnie naruszony.

Charles Leclerc kwalifikuje P2 do Grand Prix Austrii

Max Verstappen z Red Bulla zdobył pole position przed Grand Prix Austrii, podczas gdy kolega z zespołu Sergio Perez miał kolejną okropną sesję kwalifikacyjną.

F1 Grand Prix Austrii - Trening i kwalifikacje
F1 Grand Prix Austrii – trening i kwalifikacje

Godzinna sesja kwalifikacyjna podzielona jest na trzy fazy, w których pięć najwolniejszych samochodów odpadło w Q1, a kolejne pięć najwolniejszych samochodów w Q2, przed strzelaniną w pierwszej dziesiątce w Q3. Verstappen wystartuje przed Charlesem Leclercem i Carlosem Sainzem z Ferrari .

Ponieważ jest to format weekendu sprinterskiego, sesje te ustalają pole startowe niedzielnego wyścigu i nie mają wpływu na sprint w sobotę.