Carlos Alcaraz zatrzymuje zwycięską passę Novaka Djokovicia w finale Wimbledonu

Carlos Alcaraz zakończył passę zwycięstw Novaka Djokovicia w tie-breaku podczas trwającego finału Wimbledonu.

Obaj po raz trzeci blokują rogi, a Serb rozpoczął mecz w najlepszy możliwy sposób, wygrywając pierwszego seta 6:1. Jednak Alcaraz trzymał nerwy w drugiej i pokazał dobry tenis, który doprowadził do tie-breaka.

Hiszpan obronił seta, zanim wygrał 8:6 i wyrównał mecz. W ten sposób Alcaraz został pierwszym graczem od czasu Enzo Couacauda z Francji w Australian Open, który wygrał tie-break z Djokoviciem. Serbska gwiazda wygrała 15 tie-breaków z rzędu, zanim przegrała z Alcarazem, co jest drugą najdłuższą passą w erze otwartej.

Podsumowując, Carlos Alcaraz jest dopiero trzecim graczem, który wygrał tie-break z Djokoviciem w 2023 roku, a Sebastian Korda wcześniej wygrał z 36-latkiem podczas finału Adelaide International.

W chwili pisania tego tekstu Alcaraz prowadzi dwoma setami do jednego, wygrywając trzeciego seta 6-1.

Carlos Alcaraz wygrał 11 z 15 tie-breaków w 2023 roku

Carlos Alcaraz w akcji na Wimbledonie 2023

Carlos Alcaraz wygrał do tej pory 11 z 15 tie-breaków w sezonie 2023. Nicolas Jarry jest jedynym graczem, który wygrał wiele tie-breaków z Hiszpanem, wygrywając w Rio Open, a ostatnio podczas trzeciej rundy Wimbledonu. Inni, którzy wygrali tie-breaki z Alcarazem, to Fabio Fognini w Rio Open i Fabian Marozsan w Italian Open.

20-latek cieszy się jak dotąd imponującym sezonem, odnosząc 46 zwycięstw z 50 meczów i pięć tytułów na swoim koncie. Jego pierwszy triumf przyszedł na Argentina Open, pokonując w finale Camerona Norriego. Następnie wygrał BNP Paribas Open w Indian Wells, pokonując Daniila Miedwiediewa w starciu o tytuł.

Alcaraz zdobył dwa tytuły na glinie podczas Barcelona Open i Madrid Open, pokonując odpowiednio Stefanosa Tsitsipasa i Jana-Lennarda Struffa w finale. Jego piąty tytuł w sezonie 2023 zdobył na mistrzostwach Cinch w Londynie, pokonując Alexa de Minaura w starciu o tytuł.

Jeśli Alcaraz pokona Djokovicia w finale Wimbledonu , zostanie dopiero trzecim Hiszpanem, który wygrał turniej trawiasty, pozostali to Manuel Santana i Rafael Nadal.

Zwycięstwo Serba zapewni mu wyrównanie rekordu Margaret Court pod względem największej liczby tytułów Wielkiego Szlema w grze pojedynczej. W takim przypadku ustanowi również nowy rekord największej liczby tytułów Major w singlach w erze otwartej.