Protest Australian Open: wszystko, co warto wiedzieć o zakłóceniach kibiców podczas meczu Alexander Zverev vs Cameron Norrie 4R

Australian Open 2024 miał moment dramatu, gdy podczas meczu czwartej rundy pomiędzy Alexandrem Zverevem a Cameronem Norrie odbył się protest w Margaret Court Arena.

Zverev wygrał pierwszego seta 7:5, a Brytyjczyk wyrównał w drugim secie 6:3. Podczas szóstego gema trzeciego seta, przy przewadze Norriego serwującego, kobieta zaczęła rzucać w stronę Zvereva ulotkę „Wolna Palestyna”.

Ulotki rozrzucane przed sądem zawierały wiadomość wspominającą o sytuacji w Gazie. Stwierdzono również, że Australia była bliskim sojusznikiem Izraela i tym samym była współwinna zbrodni wojennych i ludobójstwa.

„Kiedy oglądasz tenisa, na Gazę spadają bomby. Australia jest bliskim sojusznikiem Izraela. Australia jest współwinna zbrodni wojennych i ludobójstwa. Wolna Palestyna” – czytamy w przesłaniu na ulotkach.

Gra została przerwana na kilka minut, ale nie na zbyt długo, ponieważ dwóch członków tłumu odciągnęło kobietę. Pozostali widzowie oklaskiwali ich później i mecz był kontynuowany.

Alexander Zverev pokonuje Camerona Norriego i awansuje do ćwierćfinału Australian Open

Alexander Zverev i Cameron Norrie po emocjonującym meczu na Australian Open

Alexander Zverev zapewnił sobie miejsce w ćwierćfinale Australian Open pokonując Camerona Norrie 7:5 , 3-6, 6-3, 4-6, 7-6 (3) w ekscytującym pojedynku, który trwał cztery godziny i dziewięć minut.

To już trzeci raz, kiedy Niemiec weźmie udział w co najmniej ostatniej ósmej fazie turnieju. Teraz ma bezpośredni bilans 5:0 z Brytyjczykiem.

Zverev rozpoczął w tym sezonie Melbourne Major od zwycięstwa 4-6, 6-3, 7-6(3), 6-3 nad rodakiem Danielem Altmaierem. W kolejnej rundzie pokonał kwalifikatora Lukasa Kleina 7:5, 3:6, 4:6, 7:6 (5), 7:6 (7). Następnie 26-latek pokonał Alexa Michelsena 6:2, 7:6 (4), 6:2, po czym blisko zwyciężył z Cameronem Norrie.

Zverev następnie zmierzy się z drugim rozstawionym Carlosem Alcarazem w ćwierćfinale Australian Open. Hiszpan zapewnił sobie miejsce w ostatniej ósemce turnieju Melbourne Major, pokonując Miomira Kecmanovica 6:4, 6:4, 6:0.

Zverev i Alcaraz zmierzą się po raz ósmy, a Niemcy prowadzą w bezpośrednim pojedynku 4:3. Będzie to ich pierwsze spotkanie w Australian Open. Ich ostatnie spotkanie miało miejsce w rundzie rewanżowej finałów ATP, a Zverev wygrał 6:7 (3), 6:3, 6:4.

Zwycięzca nadchodzącego meczu w półfinale zmierzy się z trzecim rozstawionym Daniilem Miedwiediewem lub dziewiątym rozstawionym Hubertem Hurkaczem.