Aryna Sabalenka robi dramatyczny ukłon, gdy Marta Kostyuk zostaje wygwizdana z kortu za odmowę podania ręki Białorusinowi po porażce w French Open

W szokującym incydencie podczas French Open 2023 Marta Kostyuk z Ukrainy została wygwizdana przez francuską publiczność za odmowę podania ręki Białorusince Arynie Sabalence po porażce w pierwszej rundzie.

Świat nr 2 Aryna Sabalenka i świat nr 39 Marta Kostyuk zainaugurowały Court Philippe-Chatrier w niedzielę, 28 maja — dzień 1 French Open. Pojedynek od samego początku wywołał duże poruszenie ze względu na narodowości obu graczy i ich wypowiedzi dotyczące przewidywanego starcia.

Jak to bywa od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej, mecz zakończył się tym, że Marta Kostiuk odmówiła podania ręki zwyciężczyni, pochodzącej z Białorusi Arynie Sabalence. 24-latek nie był zaskoczony tym gestem.

Na przedmeczowej konferencji prasowej Sabalenka stwierdziła, że ​​choć nie zgadza się z pomysłem mieszania sportu z polityką, to rozumie stanowisko Ukraińca w tej sytuacji.

Jednak ruch Kostyuka nie spodobał się publiczności i wygwizdali ją z kortu.

Co ciekawe, Aryna Sabalenka błędnie odczytała incydent i myślała, że ​​to ona została wygwizdana. W ten sposób odpowiedziała na to, świętując swoje zwycięstwo animowaną kokardką.

Świat nr 2 później przeprosił za nieporozumienie.

„To był bardzo trudny mecz. Powiedziałbym, że twarda emocjonalnie. I, to znaczy, przepraszam chłopaki, nie załapałem tego na początku. Myślałem, że to „boo” było przeciwko mnie. Więc byłem trochę zaskoczony. Ale wtedy poczułem twoje wsparcie. Dziękuję bardzo za wsparcie. Tak, to naprawdę ważne. Dziękuję” – powiedziała w wywiadzie przed sądem.

Aryna Sabalenka zmierzy się z rodaczką Iryną Szymanowicz w drugiej rundzie French Open 2023 po zwycięstwie nad Martą Kostiuk

Sabalenka na French Open 2023

Aryna Sabalenka rozpoczęła z tyłu przeciwko Martie Kostyuk. Ukrainiec zapewnił sobie przerwę i prowadził 3:2 w pierwszym secie. Jednak Sabalenka szybko się przegrupowała i od razu odłamała.

Białorusinka miała potem stosunkowo gładką jazdę, ponieważ nie pozwoliła 20-latce na kolejną przerwę w całym meczu. Aryna Sabalenka zakończyła spotkanie zwycięstwem w dwóch setach 6:3, 6:2.

Numer 2 na świecie zmierzy się teraz z rodaczką i kwalifikatorką Iryną Shymanovich, która awansowała do 1/8 finału po zwycięstwie nad Węgierką Panną Udvardy 6:7 (8), 6:3, 6:1.

Mistrzyni Australian Open Sabalenka walczy o swój drugi Wielki Szlem podczas French Open 2023 . Walczy również o miejsce nr 1 na świecie, które obecnie zajmuje obrończyni tytułu Iga Świątek.

„To zwycięstwo było dla mnie bardzo ważne. To był jeden z moich celów. Byłem bardzo szczęśliwy. Ale tak naprawdę myślałem, że moim pierwszym Wielkim Szlemem będzie French Open. Nie mam pojęcia dlaczego, bo nie mogłem grać na glinie. Ale to było w mojej głowie. To kolejny cel, a ja robię wszystko, aby za każdym razem pokazać się tutaj na korcie z jak najlepszej strony” – powiedziała mistrzyni Madrid Open w swoim wywiadzie udzielonym na korcie.