Aryna Sabalenka pierwszą kobietą od 10 lat, która obroniła tytuł Australian Open, wyprzedziła Zheng Qinwen i zdobyła drugie trofeum Wielkiego Szlema

Aryna Sabalenka utrzymała formę, którą utrzymywała przez ostatnie dwa tygodnie, aż do finału Australian Open 2024, pokonując Zheng Qinwen w prostych setach i zdobywając swój drugi tytuł Wielkiego Szlema.

Białorusin dobrze rozpoczął pierwszego seta, przełamując pierwszy gem serwisowy chińskiej gwiazdy i prowadził 2:0. Chociaż Zheng występująca w swoim dziewiczym finale Wielkiego Szlema pokonała początkowe nerwy i ponownie odnalazła swój rytm, to nie wystarczyło, aby powstrzymać mocne uderzenie Białorusinki. Ostatecznie set zakończył się wynikiem 6:3 na korzyść Sabalenki.

Drugi set rozpoczął się w identyczny sposób, od przełamującego serwisu nr 2 na świecie w pierwszym gemie, który zapewnił prowadzenie 2:0. Od tego momentu Sabalenka wróciła do normalnego trybu gry i zakończyła rywalizację 6:3, 6:2, zdobywając piąty punkt w mistrzostwach w ciągu godziny i 16 minut.

Zheng Qinwen był, co zrozumiałe, zdenerwowany i popełnił tego wieczoru pięć podwójnych błędów. Choć Sabalenka nie wystawiała nadzwyczajnych liczb pod względem zwycięzców czy asów, grała w sam raz, wykorzystując słabości przeciwnika.

Dzięki zwycięstwu Sabalenka została pierwszą kobietą od 2013 roku, która zremisowała w Australian Open. Wiktoria Azarenka była ostatnią kobietą, która obroniła tytuł w Melbourne Park, wygrywając edycje 2012 i 2013.

25-latka również zakończyła turniej nie tracąc ani jednego seta, a swoje największe zwycięstwa odniosła z byłą mistrzynią French Open Barborą Krejcikovą (w ćwierćfinale) i obecną mistrzynią US Open Coco Gauff (w półfinale).

Aryna Sabalenka pozostaje numerem 1 na świecie 2. miejsce pomimo zwycięstwa w Australian Open

Australian Open 2024 – Dzień 14

Mimo obrony tytułu w Australian Open Aryna Sabalenka pozostanie drugą światową tenisistką w rankingach WTA. Iga Świątek, która przegrała w trzeciej rundzie na Melbourne Park, utrzymuje się na pierwszym miejscu z 9770 punktami rankingowymi.

Tymczasem Sabalenka ma na swoim koncie 8905 punktów rankingowych, czyli mniej niż 1000 punktów w porównaniu do czterokrotnej mistrzyni Wielkiego Szlema. Tymczasem Coco Gauff utrzymała trzecie miejsce dzięki awansowi do półfinału, a Jessica Pegula awansowała na czwarte miejsce na świecie pomimo wcześniejszego wycofania się po porażce w drugiej rundzie zeszłorocznej wicemiss Eleny Rybakiny.

Sabalenka wygrała teraz dwa z trzech finałów Wielkiego Szlema, w których wystąpiła, a jedyną porażką była dla niej przegrana z Gauff na US Open 2023. Ma także na swoim koncie pięć półfinałowych występów w turniejach Major, wszystkie w ciągu ostatnich czterech lat.