Alexander Bublik przechodzi do historii triumfem w Montpellier i zostaje pierwszym zawodnikiem, który zdobył tytuł ATP w grze pojedynczej po przegraniu pierwszego seta w każdym meczu

Alexander Bublik królował podczas turnieju Montpellier Open 2024 i przeszedł do historii, stając się jedynym graczem, który zdobył tytuł ATP w grze pojedynczej, po tym jak przegrał pierwszy mecz w każdym meczu.

Bublik, który niedawno był w doskonałej formie, zdobył swoje czwarte tytuły ATP Tour w grze pojedynczej podczas turnieju Montpellier Open 2024, co było jego drugim triumfem w turnieju po wygraniu go wcześniej w 2022 roku. Jednak w drodze do zwycięstwa Kazachstan nr 1 stworzył historię.

Bublik został pierwszym zawodnikiem w historii, który w każdym meczu zdobył tytuł ATP w grze pojedynczej, tracąc pierwszego seta. Do turnieju przystąpił jako drugi rozstawiony, dzięki czemu pożegnał się z turniejem w pierwszej rundzie. Zawodnik z numerem 27 na świecie rozpoczął swoją kampanię przeciwko Denisowi Shapovalovowi w drugiej rundzie, a po przegranej pierwszego seta Bublik wygrał mocny tie-break w drugiej rundzie i wygrał mecz 1-6, 7-6(12), 6 -3.

W ćwierćfinale zmierzył się z nowo narodzonym Kazachstanem Aleksandrem Szewczenko. Ponownie wyciągnął Houdiniego, aby wrócić po setzie i wygrać ze swoim rodakiem 4:6, 6:3, 6:4 i ustawić półfinałowe starcie z Felixem Aguer-Aliassime .

Kanadyjczyk, który w ostatnich 50 meczach na kortach twardych wygrywał pierwszego seta z bilansem 50-0, wydawał się faworytem po wygraniu pierwszego seta, ale Bublik odwrócił sytuację i wygrał kolejny trzysetowy wynik 4-6. 6:4, 6:4 i awans do finału.

W finale Alexander Bublik zmierzył się z Borną Coriciem , która w turnieju nie straciła jeszcze seta. Chorwat kontynuował dobrą passę, wygrywając pierwszego seta, jednak Kazachsatni po raz czwarty w turnieju odmienił sytuację i zapewnił sobie czwarty tytuł 5:7, 6:2, 6:3.

Alexander Bublik zaliczył swój najlepszy występ w Wielkim Szlemie na Wimbledonie 2023

Alexander Bublik na Wimbledonie 2023

Alexander Bublik jest ostatnio w doskonałej formie, zdobywając dwa tytuły mistrzowskie w zeszłym roku i jeden w 2024. Kazachstan także dzięki lepszym występom wdarł się do czołowej 25-tki.

Powiedziawszy to, Bublik nadal miał trudności z dokonywaniem głębokich wbiegów w Wielkich Szlemach. Został znokautowany w pierwszej rundzie w czterech z pięciu poprzednich turniejów Major. Jego jedyny głęboki bieg miał miejsce na Wimbledonie 2023.

Zawodniczka z numerem 27 na świecie przystąpiła do Wimbledonu w rozpalonej formie, wygrywając Halle Open. Rozpoczął swoją kampanię przeciwko Mackenzie McDonaldowi i pokonał Amerykanina, wychodząc z seta.

Następnie bez problemu pokonał JJ Wolfa i Maximiliana Marterera w prostych setach, odpowiednio w drugiej i trzeciej rundzie, i po raz pierwszy w swojej karierze dotarł do czwartej rundy turnieju głównego.

Alexander Bublik przegrał w czwartej rundzie z Andriejem Rublowem po zaciętej walce w pięciu setach 7:5, 6:3, (6)6:7, (5)6-7, 6:4.