5 razy Rafael Nadal odmówił przejścia na emeryturę i kontynuował grę z powodu kontuzji: od ignorowania siostry Mariabel i ojca po krytykowanie wujka Toniego

Rafael Nadal z Hiszpanii, 22-krotny mistrz Wielkiego Szlema, został zmuszony wycofać się z nadchodzącego Australian Open w Melbourne z powodu naderwania mięśnia, którego doznał w zeszłym tygodniu na stadionie Brisbane International.

37-latek wracał do tenisa w Brisbane po rocznej przerwie. Jednak w ćwierćfinale został znokautowany przez Jordana Thompsona z Australii.

Kontuzje nie są jednak niczym nowym dla Hiszpana, którego kariera przez lata naznaczona była poważnymi kontuzjami. Mimo to na boisku jest wojownikiem i często w swojej karierze musiał stawić czoła kontuzjom, aby dokończyć mecze.

W tym artykule przyjrzymy się sześciu przypadkom, w których Hiszpan zmagał się z kontuzjami podczas meczu, zanim go ukończył, zamiast przejść na emeryturę. Przejdźmy do listy:

#5. Nadal kontra Jordan Thompson 2024 Brisbane International (ćwierćfinały):

Jak wspomniano wcześniej, Hiszpan powrócił po roku i udało mu się wygrać swoje dwa pierwsze mecze w Brisbane, odpowiednio z Dominicem Thiemem i Jasonem Kublerem. Jednak w meczu z Thompsonem w trzecim secie potrzebował pomocy medycznej, najwyraźniej z powodu problemu z lewą górną nogą.

Nie przeszkodziło to Nadalowi dokończyć mecz, a Thompson wygrał 5-7, 7-6(6), 6-3 na końcu. W drugim secie zmarnował jednak kilka meczowych punktów. Gdyby udało mu się ich nawrócić, prawdopodobnie nie miałby takiej kontuzji.

#4. Nadal kontra Stan Wawrinka 2014 Australian Open (finał):

To był bardzo zacięty mecz, w którym dwóch najwybitniejszych graczy współczesnego tenisa walczyło o nagrodę główną. Wawrinka pokonał Hiszpana 6:3, 6:2, 3:6, 6:3 i zdobył tytuł.

Jednak mecz był niezapomniany, ponieważ Nadal musiał walczyć, aby go ukończyć. Na początku drugiego seta Hiszpan musiał skorzystać z przerwy lekarskiej z powodu kontuzji pleców.

Hiszpan pauzował przez sześć minut, a mimo to zdołał wrócić i wygrać seta, a Wawrinka wygrał czwartego i dokończył mecz. Wawrinka zdobył tytuł, ale Hiszpan swoim zapałem i determinacją zdołał podbić serca fanów.

#3. Nadal kontra Taylor Fritz 2022 Indian Wells Open (finał):

Hiszpan doszedł do finału w Indian Wells przeciwko Taylorowi Fritzowi po serii 20 zwycięstw z rzędu. Kilka miesięcy wcześniej wygrał Australian Open, ale w półfinale z Carlosem Alcarazem nabawił się kontuzji klatki piersiowej.

Kontuzja oznaczała, że ​​Hiszpan w połowie meczu musiał porozmawiać z lekarzem, a jego siły były widoczne, gdy miał problemy z oddaniem strzału. Fritz sam zmagał się z kontuzją kostki, ale kontuzja Nadala była prawdopodobnie poważniejsza. Mimo to Hiszpan zakończył mecz, a Fritz wygrał 6:3, 7:6(5) i zdobył swój pierwszy tytuł Masters 1000.

#2. Nadal kontra David Ferrer 2011 Australian Open (ćwierćfinał):

Nadal wystąpił w Australian Open w 2011 roku, wygrywając trzy poprzednie Wielkie Szlemy. W ćwierćfinale przegrał jednak ze swoim rodakiem Ferrerem 6:4, 6:2, 6:3. W trzecim secie przegrywając 0:3 z powodu kontuzji nogi, musiał wziąć przerwę medyczną.

Nadal rozpłakał się podczas zmiany boiska i czasami miał ogromne problemy z dogonieniem piłki. Jednak nadal miał w sobie wystarczająco dużo, aby dokończyć mecz, zamiast przechodzić na emeryturę z powodu kontuzji. Toni, jego wujek i trener, poinstruował go, aby się wycofał, ale on kontynuował grę.

Niepowodzenie w wygraniu Wielkiego Szlema po raz czwarty z rzędu zraniłoby go, ale jego duch walki zdobył mu wielu fanów na całym świecie.

#1. Nadal kontra Taylor Fritz 2022 Wimbledon (ćwierćfinały):

Nigdy wojownik w Hiszpanie nie był tak widoczny jak w ćwierćfinałowym starciu z Fritzem na Wimbledonie 2022. W trakcie meczu doznał kontuzji brzucha, ale wśród wielokrotnych próśb członków własnej rodziny, w tym ojca i siostry Mariibel z trybun, zdecydował się na odmówił ustąpienia.

Wyraźnie odczuwał ból podczas wykonywania rzutów, ale nadal bardzo dobrze radził sobie z serwisem i forhendem wielkiego Amerykanina.

Hiszpan zwyciężył w trwającym ponad cztery godziny pojedynku 3:6, 7:5, 4:6, 7:5, 7:6(4), ale w kolejnym półfinale musiał wycofać się z Nickiem Kyrgiosem. Djokovic pokonał Kyrgiosa w finale i zdobył swój siódmy tytuł Wimbledonu.