Rafael Nadal trzykrotnie przegrywał seta 6:0 na glinie

Rafael Nadal jest powszechnie uważany za najlepszego gracza na kortach ziemnych wszechczasów, co doprowadziło do tego, że został okrzyknięty „Królem gliny”. 36-latek zdobył rekord ATP 63 tytuły na powierzchni, o 14 więcej niż Guillermo Vilas na drugim miejscu.

Jego trofea obejmują 14 koron Rolanda Garrosa i 26 tytułów ATP Masters 1000 (11 w Monte-Carlo, 10 w Rzymie, cztery w Madrycie i jeden w Hamburgu). Wielki Hiszpan ma zdumiewający rekord kariery 474-45 na swojej ulubionej nawierzchni.

Ale pomimo jego dominacji na powierzchni, było kilku przeciwników, którym udało się pokonać Hiszpana. Oto spojrzenie na to, jak 22-krotny mistrz Major został trzykrotnie upieczony w bajgle w zestawie na glinie:

1. ćwierćfinał 2005 Buenos Aires: Gaston Gaudio ur. Nadala 0-6, 6-0, 6-1

W 2005 roku Nadal po raz pierwszy pojawił się na turnieju ATP 250 (wówczas ATP International) w Buenos Aires. Ówczesny 18-latek został rozstawiony z numerem 7 po otrzymaniu dzikiej karty.

Po prostych zwycięstwach nad Argentyńczykiem Agustinem Callerim i Włochem Potito Starace, Hiszpan spotkał się w ćwierćfinale z rozstawionym z numerem 2 Gastonem Gaudio . Argentyńczyk był wówczas broniącym tytułu mistrza French Open i numerem 8 na świecie.

Hiszpan świetnie zaczął, wygrywając pierwszego seta 6:0, ale Gaudio wrócił do wyrównania, wygrywając drugiego seta z tym samym wynikiem. Faworyt gospodarzy kontynuował swoją passę, by z łatwością przekroczyć linię mety, przegrywając tylko jedną grę w trzecim secie.

#2 Finał Monte-Carlo Masters 2005: Nadal d. Coria 6-3, 6-1, 0-6, 7-5

Guillermo Coria podczas finału Monte-Carlo Masters 2005

Po porażce z Gaudio w Argentynie Nadal wygrał w lutym mecze na kortach ziemnych w Costa do Sauipe i Acapulco. Następnie został pokonany w zabawnym pięciosetowym finale w Miami Masters (twardy kort) w marcu, po czym przegrał z Igorem Andreevem w ćwierćfinale w Walencji (ziemna) w kwietniu.

Hiszpan pokazał swoją znakomitą formę w Monte-Carlo Masters 2005, gdzie dotarł do finału, tracąc tylko jednego seta (w swoim półfinałowym zwycięstwie nad Richardem Gasquetem). W meczu o tytuł 18-latek spotkał się z numerem 9 na świecie i obrońcą tytułu mistrza Monte-Carlo, Guillermo Corią.

Ówczesny numer 17 na świecie przegrał zaledwie cztery mecze w drodze do wygrania pierwszych dwóch setów, zanim rozstawiony z szóstego Argentyńczyk odpowiedział, uderzając Hiszpana w trzeciego. Nadal wygrał ciasny czwarty set z finalistą Rolanda Garrosa z 2004 roku i zdobył swoją dziewiczą koronę ATP Masters 1000.

#3 Finał 2007 Hamburg Masters: Federer ur. Nadala 2:6, 6:2, 6:0

Zaczynając od swojego pierwszego zwycięstwa w biegu o tytuł Monte-Carlo w 2005 roku, Nadal zdobył rekord mężczyzn w 81 kolejnych meczach na kortach ziemnych, przechodząc do finału Hamburg Masters w 2007 roku. Dobra passa obejmowała pięć zwycięstw nad jego wielkim rywalem, a następnie numerem 1 na świecie Rogerem Federerem, z którym zmierzył się w meczu o tytuł w Hamburgu.

Wyglądało na to, że rozstawiony z numerem 2 władczy bieg na powierzchni i przeciwko swojemu szwajcarskiemu rówieśnikowi będzie kontynuowany, gdy wygrał pierwszego seta 6-2. Rozstawiony z czołówki zareagował jednak zdecydowanie, wygrywając drugiego seta tym samym wynikiem i wyrównał finał.

Następnie Federer przeszedł przez decydującego seta 6:0 i zapewnił sobie pierwsze w historii zwycięstwo na glinie przeciwko ówczesnemu 20-latkowi.