3 przypadki, w których Rafael Nadal wygrał French Open po porażce

Od swojego debiutu na French Open w 2005 roku Rafael Nadal był siłą nie do pokonania dla prawie wszystkich swoich przeciwników w turnieju. Ma niesamowity rekord 112 zwycięstw i trzech porażek na Majorze na kortach ziemnych i mógłby dodać jeszcze kilka zwycięstw do tegorocznego wyniku.

Pomimo tego, że z powodu kontuzji opuścił cały sezon na glinie, nazwisko Hiszpana jest na ustach wszystkich, ponieważ stał się synonimem Rolanda Garrosa. Nadal wygrał aż 14 razy, co jest największą liczbą tytułów dla dowolnego gracza, mężczyzny lub kobiety, w jednym Wielkim Szlemie. Wygrał turniej w zeszłym roku, pokonując Caspera Ruuda w finale, a fani w Paryżu będą chcieli zobaczyć go w rywalizacji w 2023 roku.

Nadal dominował w finałach French Open , ale były trzy przypadki, kiedy musiał się odbić po przegranej. W tej notatce przyjrzyjmy się im dobrze.

1. French Open 2005

Grając na swoim pierwszym majorze na kortach ziemnych, 19-letni Rafael Nadal dotarł do finału. Pokonał Larsa Burgsmüllera, Xaviera Malisse’a, Richarda Gasqueta, Sebastiena Grosjeana, Davida Ferrera i najwyżej rozstawionego Rogera Federera.

W finale zmierzył się z Argentyńczykiem Mariano Puertą. Puerta nie był rozstawiony w turnieju, ale poradził sobie bardzo dobrze, pokonując takich graczy jak Nikolay Davydenko i Guillermo Cañas i awansując do swojego jedynego finału Wielkiego Szlema.

Gdy pierwszy set rozpoczął się na Stade Roland Garros, obaj gracze wyrazili swoje zaangażowanie w zwycięstwo. Pierwszy set był zmuszony do tie-breaka, który Puerta wygrał i objął prowadzenie w meczu.

Następnie Nadal odbił się i wygrał dominująco drugiego i trzeciego seta, ponieważ Puercie udało się przypieczętować tylko cztery mecze pomiędzy. Czwarty set był zacięty i Hiszpan wygrał go 7:5, zdobywając swój pierwszy tytuł Wielkiego Szlema.

2. French Open 2006

Broniący tytułu Rafael Nadal zmierzył się z arcyrywalem Rogerem Federerem w finale French Open 2006. Szwajcarski Maestro był już siedmiokrotnym mistrzem Wielkiego Szlema, kiedy przybył na Stade Roland Garros w 2006 roku. Wciąż jednak brakowało mu pióra majora na kortach ziemnych na czapce.

Nadal miał passę 13 meczów bez porażki na Roland Garros, a szwajcarscy fani spodziewali się, że przełamie klasę Federera. Zgodnie z oczekiwaniami szwajcarska legenda rozpoczęła mecz w dominujący sposób, przegrywając tylko jedną partię z Nadalem w pierwszym secie.

Jednak Hiszpan walczył zaciekle w drugiej i wygrał ją 6-1, zanim wygrał trzecią 6-4. Nadal wygrał czwartego seta przez dogrywkę, aby skutecznie obronić tytuł na French Open.

#3. Francuski Otwarty 2014

Rafael Nadal i Novak Djokovic grali w rewanżu półfinału French Open 2013, w którym Hiszpan pokonał Serba.

Rozstawieni odpowiednio na pierwszym i drugim miejscu Nadal i Djokovic pokazali swoje genialne umiejętności i doświadczenie, aby awansować do finału. Początek szczytowego starcia był dla Hiszpana niekorzystny, gdyż pierwszego seta przegrał 3:6. Niosąc impet, Djokovic wciąż pchał Nadala do granic możliwości za każdy punkt.

Hiszpan jednak odbił, wygrywając drugiego seta 7:5 i wyrównał mecz. Dla Nadala nie było odwrotu, ponieważ wygrał dwa kolejne sety 6:2, 6:4 i zdobył swoją dziewiątą koronę Rolanda Garrosa.